Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova energetickej spoločnosti Slovenské elektrárne (SE)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
4. januára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štát stále nepodpísal so Slovenskými elektrárňami zmluvu o dodávke silovej elektriny za regulovanú cenu pre domácnosti

Zmluvu o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu pre domácnosti v tomto a budúcom roku medzi štátom a Slovenskými elektrárňami obe strany stále nepodpísali. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, rokovania naďalej pokračujú.

Pokiaľ ide o zmluvu o dodávke zlacnenej elektriny pre domácnosti, ktorú akcionári Slovenských elektrární 16. decembra 2022 neodobrili, Ministerstvo hospodárstva SR môže potvrdiť, že v uvedenej záležitosti naďalej prebiehajú rokovania,“ uviedla Pavlusík.

Pravidlá dodávky elektrickej energie

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny-pozn. red.) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Pravidlá dodávky elektrickej energie pre slovenské domácnosti zo Slovenských elektrární v roku 2023 sa totiž riadia vydanými nariadeniami o všeobecnom hospodárskom záujme. Tie vláda schválila v polovici novembra minulého roka.

Finančná situácia podniku

Obe schválené nariadenia vychádzajú z memoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami, Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR vo februári 2022 a ktoré definujú podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti. Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo Slovenských elektrární smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom. Uvedené opatrenia potvrdila zároveň i Európska komisia, ktorá ministerstvu hospodárstva zaslala súhlasné stanovisko k memorandu,“ konštatovala Pavlusík.

Ako koncom vlaňajška povedal minister hospodárstva Karel Hirman, podpísanie zmluvy komplikuje finančná situácia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

Rokovania so Slovenskými elektrárňami sú zložité, situácia sa od septembra pre hospodárenie firmy skomplikovala. Základný problém, ktorý máme všetci spoločne, je ten, že sa nepodarí v plánovanom termíne uviesť tretí blok Mochoviec, čo vytvára enormný tlak na finančnú situáciu v podniku,“ povedal Hirman. Podľa ministra však uvádzanie tretieho mochovského jadrového bloku do prevádzky prebieha štandardným režimom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.