Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
spp-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slovenský plynárenský priemysel - exteriér. Foto: TASR/Michal Svítok
4. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Štát smie prevziať obchodníka SPP, rozhodol PMÚ

Štát môže prevziať obchodníka SPP. Protimonopolný úrad SR (PMÚ) skúmal, či možné zmeny v majetkových pomeroch v SPP môžu ohroziť hospodársku súťaž na Slovensku. Z dnešného rozhodnutia PMÚ tak vyplýva, že prevzatie 100% akcií obchodníka SPP štátom nie je v rozpore so zákonom. „Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov a informácií úrad vyhodnotil, že v dôsledku predmetnej koncentrácie nedôjde k značnému narušeniu účinnej súťaže a koncentráciu schválil,” píše sa v zverejnenom dokumente.

Pod výlučnú kontrolu Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) by sa v zmysle plánovanej reorganizácie skupiny SPP, ktorú schválila Vláda SR, dostali aj Nadácia SPP, Ekofond, ale tiež české dcérske firmy SPP CNG a eventuálne aj SPP CZ.

Ostatné spoločnosti, v ktorých aktuálne SPP vlastní podiel na základnom imaní, konkrétne SPP-Distribúcia a Eustream, nebudú predmetom nadobudnutia úplnej kontroly zo strany MH SR, zdôvodňuje sa ďalej v dokumente úradu. Majetkové účasti štátu v týchto spoločnostiach sa v rámci reorganizácie materskej spoločnosti včlenia do spoločnosti SPP Infrastructure. Tá bude od obchodnej spoločnosti SPP odčlenená a rezort hospodárstva ju nebude riadiť. Manažérska kontrola bude v rukách Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý vlastní 49 % akcií SPP.

PMÚ skúmal vplyv plynárenskej fúzie na súťažné podmienky v tých oblastiach, kde sa činnosti MH SR aktuálne alebo potenciálne prekrývajú s činnosťami spoločnosti SPP. „Ide predovšetkým o činnosti spoločností Západoslovenská energetika,a.s. (ZSE) a Východoslovenská energetika,a.s. (VSE),“ informuje sa v dokumente. 

Úrad posudzoval horizontálne ako aj vertikálne účinky koncentrácie na podmienky hospodárskej súťaže a taktiež možnú koordináciu predmetných podnikateľov v nasledujúcich oblastiach:

  • veľkoobchodné dodávky zemného plynu,
  • maloobchodné dodávky zemného plynu koncovým odberateľom,
  • výroba a veľkoobchodné dodávky elektrickej energie,
  • maloobchodné dodávky elektrickej energie koncovým odberateľom.

Slovenská republika sa chce stať jediným akcionárom v obchodníkovi SPP. Príslušný materiál prijala vláda vlani na jeseň. V súčasnosti ale 49 % akcií SPP spolu s manažérskou kontrolou vlastní český holding EPH, ktorý ich získal od firiem E.ON a GDF Suez. Prevzatím zvyšného podielu akcií v obchodníkovi SPP by štát získal kontrolu nad cenotvorbou, ale zároveň by zdedil aj prevažnú časť dlhu spoločnosti. Konečné rozhodnutie o usporiadaní vlastníckej štruktúry SPP sa očakáva v prvom polroku 2014.

EPH je najväčším dodávateľom tepla a druhým najväčším dodávateľom elektriny v Českej republike. Skupina zahŕňa viac než 30 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby hnedého a čierneho uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcii a dodávky tepla, obchodu s elektrinou a plynom a ďalších oblastí energetiky. V ťažbe hnedého uhlia patrí EPH tretia pozícia v Nemecku, kde vlastní spoločnosť MIBRAG, ktorej produkcia vlani predstavovala zhruba 19 miliónov ton.

Český holding zvyšuje svoj vplyv aj na Slovensku. Vlani okrem akvizície v SPP získal menšinový podiel v Stredoslovenskej energetike (SSE). Od francúzskej spoločnosti  Electricité de France (EDF) odkúpil 49 %-ný podiel za zhruba 400 miliónov eur. Koncom roka zvýšil EPH svoj podiel aj v spoločnosti Nafta.

Akcionármi EPH sú skupina PPF s podielom 44,44 %, ďalej spoločnosť J&T s podielom 37,04 % a podnikateľ Daniel Křetínský, ktorý vlastní 18,52 % akcií.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.