Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie domu - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Z 36. ročníka veľtrhu CONECO a 25. ročník veľtrhu RACIOENERGIA v bratislavskej Inchebe. Na snímke ukážka zatepľovania pomocou polystyrénu. Bratislava
28. septembra 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štát podporí zatepľovanie rodinných domov

Štátny príspevok na komplexné zateplenie, ktorého udeľovanie má na starosti Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, sa má vzťahovať na rodinné domy staré minimálne 10 rokov. Občania, ktorí začali so zatepľovaním v roku 2015 budú mať takisto nárok na dotáciu. Vláda za týmto účelom vyčlenila 30 miliónov eur. Ak by záujem prevyšoval stanovený objem finančných prostriedkov, kabinet nevylučuje ani prípadné navýšenie tohto rozpočtu.

Žiadateľ bude môcť získať maximálne 30 % obstarávacích nákladov na zatepľovanie, pomoc štátu ale neprevýši 6-tisíc eur. Ďalších 500 eur môže majiteľ domu dostať na vypracovanie projektovej dokumentácie a energetického certifikátu. Výška dotácie bude závisieť od dosiahnutých tepelnoizolačných schopností jednotlivých konštrukcií rodinného domu a hodnoty potreby tepla na jeho vykurovanie.

Majiteľ domu najprv musí splniť viacero podmienok. Jednou z nich je aj podlahová plocha domu, pričom jednopodlažný môže mať najviac 150 metrov štvorcových. V prípade dvojpodlažného rodinného domu sa horný limit pre podlahovú plochu stanovil na 250 metrov štvorcových.

Vládny kabinet sa chystá zaviesť toto opatrenie s účinnosťou od 1. januára 2016. Ako dnes na brífingu informoval štátny tajomník rezortu František Palko, podrobnosti k žiadostiam plánujú zverejniť na svojom webe počas októbra.

© energia.sk

Ilustračná foto: TASR/Michal Svítok

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.