Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dotácie obnovitelne zdroje energii domácnosti ziadosti pomoc
Foto: ilustračné, GettyImages
15. februára 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štát plánuje podporovať výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energií

Štát plánuje podporovať výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE), vrátane veterných elektrární. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, ministerstvo hospodárstva je v úzkom kontakte s prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav a so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou s cieľom ďalej uľahčiť rozvoj OZE vrátane veterných elektrární.

Rezort hospodárstva eviduje zvýšený záujem investorov o výstavbu veterných elektrární. „Viaceré projekty veterných elektrární s kumulatívnym inštalovaným výkonom v stovkách megawattov sú aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. V ostatnom období a v menšej miere evidujeme záujem aj na základe žiadostí o vydanie osvedčenia o súlade s energetickou politikou,“ dodala Pavlusík.

Rozvoj zelených zdrojov

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE tvrdí, že pri rozvoji zelených zdrojov im v súčasnosti hádže polená pod nohy samotný štát. Sťažujú sa najmä na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvaný proces EIA. Ten je z ich pohľadu príliš komplikovaný.

Ministerstvo hospodárstva SR avizuje, že podporuje zjednodušenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré je ale v gescii Ministerstva životného prostredia SR.

Taktiež podporujeme zjednodušenie ďalších povoľovacích procesov v prípade výstavby veterných elektrární či ostatných obnoviteľných zdrojov energie za účelom vyššieho využitia ich potenciálu,“ podotkla Pavlusík.

Výroba energie

Zámer pre rozvoj veternej energie je stanovený v schválenom strategickom dokumente Integrovaný národný energetický a klimatický plán na roky 2021 až 2030. Ten odhaduje inštalovaný výkon vo veternej energii vo výške 500 megawattov v roku 2030.

Všetky technológie na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov vrátane veterných elektrární sú dôležitou súčasťou opatrení zameraných na dekarbonizáciu hospodárstva,“ uzavrela Pavlusík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.