Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny kolektor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Jeremy Levine Design (licencia Creative Commons)
4. decembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Štát na budúci rok nepodporí nákup solárnych kolektorov a kotlov na biomasu

Pripomenul, že podpora slnečných kolektorov na prípravu tepla a teplej úžitkovej vody sa v uplynulých rokoch realizovala prostredníctvom Programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach. Na tento program v roku 2009 Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyčlenilo sumu 8 miliónov eur.

„Posledná výzva bola zverejnená v auguste 2011. V roku 2012 nebola vyhlásená výzva z dôvodu, že na tento program neboli pridelené finančné prostriedky,“ spresnil Jurikovič.

O podporu nákupu slnečných kolektorov a kotlov prejavili domácností v SR veľký záujem. MH SR v októbri 2011 však avizovalo, že suma, ktorú domácnosti v žiadostiach o dotáciu požadujú, už presiahla vyčlenené finančné zdroje.

Dotácie boli v zmysle výzvy určené výhradne na podporu zavádzania slnečných kolektorov a kotlov na biomasu pre domácnosti. Dotovaná plocha pre slnečné kolektory inštalované na rodinné domy mohli predstavovať najviac 8 m2 a výška dotácie predstavovala 200 eur na 1 m2. Celkovo tak žiadatelia mohli získať maximálne 1600 eur na slnečné kolektory. V prípade bytových domov predstavovala dotácia 100 eur na 1 m2 nainštalovaných slnečných kolektorov, pričom najvyššiu dotáciu štát stanovil v rozsahu najviac 3 m2 na každý byt.

Domácnosti v SR mohli požiadať o podporu taktiež pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia mohli získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla na biomasu, ale maximálne 1.000 eur.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.