Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
27. septembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Štát môže na povinnom odvode do jadrového fondu zarobiť

Štát môže na povinnom odvode do jadrového fondu, ktorý slúži na likvidáciu jadra, zarobiť. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž mení zákon o Národnom jadrovom fonde na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi látkami. Po novom má prostriedky na likvidáciu jadra spravovať rezort hospodárstva, ktorý ich bude mesačne prevádzať na účet Národného jadrového fondu. Na konci roka však ministerstvo vykoná bilanciu dovozu a vývozu elektriny spotrebovanej na Slovensku za uplynulý rok. Štátny rozpočet bude bohatší, ak bude za príslušný rok prevažovať dovoz elektriny na Slovensko.

„V prípade prevažujúceho dovozu elektriny sa zníži suma prevádzaných finančných prostriedkov vyzbieraných z odvodov od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľov distribučných sústav z rozpočtovej kapitoly ministerstva na účet Národného jadrového fondu (NJF) o alikvotnú čiastku. Táto suma zostane v štátnom rozpočte,“ vysvetlil rezort hospodárstva. Navrhovanou právnou úpravou chce ministerstvo vyriešiť výhrady Generálneho riaditeľstva pre hospodársku súťaž Európskej komisie o zlučiteľnosti. Generálnemu riaditeľstvu sa okrem iného nepozdávalo, že Slovensko vyberá odvody na likvidáciu jadra aj z dovezenej elektriny. Podľa európskej inštitúcie môže ísť pri súčasnom spôsobe výberu odvodu o nepovolenú štátnu pomoc. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť začiatkom budúceho roka.

Štátna kasa by si však mala prilepšiť už začiatkom tohto roka. V novele zákona o jadrovom fonde totiž ministerstvo hospodárstva počíta s dočasným riešením. Podľa neho sa nový spôsob odvodu prostriedkov na likvidáciu jadra uplatní aj na tento a predchádzajúci rok. „Zo sumy vybratej na účet Národného jadrového fondu za roky 2011 a 2012 bude odpočítaná suma, ktorá tvorí súčin efektívnej sadzby odvodu a salda elektriny za príslušný rok. Táto suma bude do konca marca budúceho roka prevedená z účtu Národného jadrového fondu do štátneho rozpočtu,“ uviedol rezort hospodárstva. Štátnemu rozpočtu by to malo priniesť finančné prostriedky, keďže v minulom roku sa na Slovensku vyrobilo o 727 gigawatthodín menej elektriny, ako spotrebovalo. V tomto roku by sa už malo podľa odhadov rezortu hospodárstva na Slovensku vyprodukovať toľko elektriny, koľko sa aj spotrebuje.

Národný jadrový fond, ktorý vznikol v roku 2006, spravuje finančné prostriedky určené na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi látkami. Účelom jadrového fondu je sústreďovať a spravovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Tí platia za likvidáciu jadra v koncových cenách elektriny. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky z dôvodu neakumulovania finančných zdrojov na záverečnú časť jadrovej energetiky.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.