Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft čerpačka - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Pavol Ďurčo
31. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Štát chystá zmeny v spotrebnej dani z benzínu a nafty

Kabinet predstavil pripravované zmeny v spotrebnej dani z minerálnych olejov. Podľa návrhu rezortu financií, ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania, sa má od budúceho roka zaviesť jedna základná sadzba dane na benzín a tiež jedna základná sadzba dane na motorovú naftu.

Výška daňového výnosu pre štát závisí od objemu spotreby a daňovej sadzby. V súčasnosti platia na Slovensku dve sadzby pre palivá. Pre benzín 514,50 eur a 550,52 eur na tisíc litrov, pre naftu sa vzťahujú sadzby 368 a 386,4 eur na tisíc litrov v závislosti od objemu biogénnych zložiek.

Kritériá pre zvýhodnené daňové sadzby

Po novom má byť v platnosti jedna základná sadzba pre benzín na úrovni 554 eur/1000 litrov a pre motorovú naftu v hodnote 394 eur/1000 litrov. Ak pohonné látky obsahujú požadovaný objem biopaliva, ktoré spĺňa kritériá trvalej udržateľnosti, budú si môcť uplatniť zníženú daňovú sadzbu.

Pre benzín, ktorý obsahuje 5,9 % bioetanolovej zložky, tak bude od roku 2018 platiť zvýhodnená sadzba 514 eur/1000 litrov. Od januára 2019 stúpne limit pre bioetanol na úroveň 6,2 %. O začiatku roka 2020 sa má zvýšiť 7,4 % s tým, že musí obsahovať aj biogénnu látku v stanovenom objeme 0,5 %.

Zvýhodnená sadzba pre motorovú naftu má byť vo výške 368 eur/1000 litrov. Podmienkou pre jej uplatnenie je, aby palivo obsahovalo biodiesel v objeme minimálne 6,9 % resp. biodiesel v objeme 6,4 % vrátane 0,5 % biogénnej látky.

Vzhľadom k tomu, že spomínané daňové zvýhodnenie je považované za štátnu pomoc, podmienkou je notifikácia a schválenie zo strany Európskej komisie. 

Ďalšie úpravy plynúce z aplikačnej praxe

Ďalšie zmeny sa dotknú oblasti obchodovania s minerálnymi olejmi. Spresňuje sa definícia predajcu palív a podmienky pre vydávanie povolení na ich predaj. Jasnejšie by mali byť aj povinnosti pre držiteľa povolenia na distribúciu palív.

Novela zákona okrem toho upravuje postup pre distribútorov aj predajcov, pohonných hmôt v čase, keď ukončia podnikateľskú činnosť. Zákon ďalej určuje, že obchodník môže predávať palivá výlučne prostredníctvom pevne zabudovaných stojanov, ktoré sú vybavené overeným meracím zariadením.

Novela upravuje aj okruh biogénnych látok. Bioplyn sa nahrádza pokročilým biopalivom, ktoré sa v zmysle nedávno novelizovaného zákona o obnoviteľných zdrojoch energie považuje za biopalivo druhej generácie.

Pripomienkovanie končí v polovici júna. Účinnosť zákona navrhuje rezort od prvého januára 2018. Výnimkou sú ale ustanovenia týkajúce sa problematiky obchodovania s palivami – ich navrhovaná účinnosť je o štyri mesiace neskôr.

IFP: Štát stráca na dani z palív pätinu príjmov

Analytici Inštitútu pre finančnú politiku (IFP) pri Ministerstve financií sa vlani venovali únikom na dani z minerálneho oleja. Z ich analýzy vyplýva, že štát prichádza na dani z minerálnych olejov ročne o približne pätinu výnosov. V sledovanom roku 2015 sa rozptyl daňovej medzery podľa výpočtov IFP pohyboval na úrovni 17,1 až 19,2 %, čo je zhruba 234 až 269 miliónov eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.