Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika správa dividendy peniaze energetické firmy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. októbra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štát chce do rozpočtu získať od energetických firiem na dividendách 386 miliónov eur

Ako vyplýva z návrhu štátneho rozpočtu na roky 2023 až 2025, najvyššiu dividendu vo výške 156 miliónov eur by mal štát zinkasovať vďaka svojmu stopercentnému podielu v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Vyše 115 miliónov eur očakáva štát od firmy Stredoslovenská energetika Holding. Z toho riadna dividenda by mala predstavovať 38 miliónov eur. Štát taktiež od stredoslovenských energetikov počíta so superdividendou v objeme 77 miliónov eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, v ktorej je jediným akcionárom Ministerstvo financií SR, by mala podľa návrhu štátneho rozpočtu v budúcom roku vyplatiť dividendy vo výške takmer 63 miliónov eur.

Očakávané dividendy

Od spoločnosti Západoslovenská energetika chce štát ako 51-percentný akcionár získať do budúcoročného rozpočtu necelých 37 miliónov eur a od firmy Východoslovenská energetika Holding 10,6 milióna eur.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) by mala do rozpočtu prispieť sumou 3 milióny eur. Dividendy očakáva štát aj od prepravcu ropy. Firma Transpetrol, v ktorej je jediným akcionárom štát, by mala vyplatiť v budúcom roku dividendy v objeme 1,5 milióna eur.

Nárast príjmov

Objem dividend od všetkých nielen energetických spoločností, v ktorých vlastnícky podiel štátu je zastúpený príslušným ministerstvom, sa v budúcom roku navrhuje vo výške 389 miliónov eur. V medziročnom porovnaní ide o nárast o vyše 5 miliónov eur.

Tento mierny nárast príjmov je spôsobený hlavne zvýšením dividend od spoločností SEPS (viac o 63 mil. eur – pozn. red.) a Stredoslovenská energetika Holding (viac o 40 mil. eur). Naopak nižšie príjmy z dividend pri medziročnom porovnaní sa očakávajú najmä od spoločností Slovenský plynárenský priemysel (menej o 64 mil. eur), Východoslovenská energetika Holding (menej o 18 mil. eur) a Západoslovenská energetika (menej o 8 mil. eur),“ konštatuje ministerstvo financií v návrhu štátneho rozpočtu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.