Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Starostovia z okolia Temelína žiadajú vládu o dostavbu elektrárne

Podľa starostov všetky obce a mestá v okolí Temelína prispôsobili svoje stratégie rozvoja na dostavbu jadrovej elektrárne. „Pretože vieme, že Vláda ČR plánuje prijať novú koncepciu rozvoja jadrovej energetiky na nasledujúce obdobie, chceme znova a dôrazne upozorniť na pripravenosť celého regiónu a vynaložené prostriedky,“ píše sa v prehlásení.

Spoločnosť ČEZ zrušila tender na dostavbu dvoch blokov Jadrovej elektrárne Temelín na začiatku apríla. Predtým vláda oznámila, že nemôže garantovať výkupné ceny elektriny z rozšíreného Temelína. Projekt by sa tak nevyplatil.

„Všetko je pripravené na dostavbu. Všetci počítali s dvoma blokmi, avšak občania chápu, že by to bola veľká ekonomická záťaž. Preto sme chápali variant dostavby s jedným blokom, ale úplne nás šokovalo, že by sa všetko malo teraz ukončiť a všetko okolo toho zahodiť,“ povedal novinárom starosta obce Temelín Petr Macháček. Zastavenie projektu podľa neho znamená, že v regióne nevzniknú nové pracovné miesta alebo sa nebude budovať sľubovaná infraštruktúra.

Dva bloky elektrárne mali viac než zdvojnásobiť jej výkon, ktorý činí 2000 MWe. Stavba mala byť podľa plánov dokončená v roku 2025 a nové bloky mali byť v prevádzke 60 rokov. Náklady projektu sa odhadovali medzi 200 a 300 miliardami českých korún.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.