Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2009 Ostatné od Energia.skSITA

Starostovia v EÚ a USA bojujú proti zmene klímy

Spoločný postup miest v EÚ a USA v otázke globálneho otepľovania bol témou rokovania Výboru regiónov. Hovorilo sa o možnosti vytvorenia „zelených” programov a mestských družieb na oboch stranách Atlantiku. Stali by sa fórom pre výmenu názorov a skúseností v boji proti klimatickým zmenám na lokálnej úrovni.

Viceprezidentka Kongresu starostov USA získala poznatky o práci európskeho inštitucionálneho partnera a osvetlila situáciu v domácich podmienkach. „Napriek tomu, že náš parlament nepodpísal Kjótsky protokol sa takmer tisícka amerických starostov pripojila k separátnej Dohode o ochrane klímy. Jej zámerom je dosiahnuť stanovené ciele Kjóta,” dodala Elizabeth Kautz.

Pakt starostov EÚ má dnes vyše 700 signatárov. V mnohých prípadoch vo svojom úsilí zachádzajú podstatne ďalej než ich národné vlády. Predseda Výboru regiónov vidí v spoločných rokovaniach s americkým Kongresom starostov šancu, ako vzbudiť viac pozornosti. „Som potešený, že naši kolegovia spoza Atlantiku súhlasili s možnosťou prehodnotiť možnosti ako dosiahnuť náš spoločný cieľ na regionálnej úrovni,” dodal Luc Van den Brande.

Komisár pre energetiku EÚ vyzdvihol lokálny rozmer v boji proti klimatickým zmenám. „Ak má byť bitka proti klimatickým zmenám vyhraná, musí sa udiať práve v mestách. Administratívy miest sú najbližšie k občanom,” vysvetlil Andris Piebalgs.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.