Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Francesco Starace ENEL - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Francesco Starace (Enel). Foto:energia.sk
18. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Starace: Koniec fosílnych elektrární nie je pohreb, ale transformácia

Starace (na snímke počas návštevy Bratislavy) šéfuje Enelu od mája 2014. Foto: energia.sk

V nasledujúcich piatich rokoch plánuje Enel len v domácom Taliansku vyradiť z prevádzky 23 elektrární s inštalovaným výkonom 13 GW. Ako prvú z nich začiatkom novembra predal uhoľnú elektráreň Giuseppe Volpiho, ktorá sa nachádza v blízkosti Benátok. Stať sa z nej má priemyselné a logistické centrum. Osudy ďalších stavieb môžu byť iné. Taliani veria, že niektorí z nich sa premenia na galérie a múzeá. Funkčným príkladom transformácie je britské múzem moderného umenia Tate Modern. Priestory londýnskej  galérie sa nachádzajú v areáli elektrárne Bankside uzavretej v roku 1982.

Ako sa v Európe zvyšuje podiel produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov, stratégiu postupnému vyraďovania konvenčných elektrárni z prevádzky si podľa Staraceho osvoja aj ostatné energetické skupiny v EÚ. Enel aj ďalšie európske utility v súčasnosti bojujú s prebytočnými výrobnými kapacitami a nízkymi cenami elektriny na veľkoobchodnom trhu. Ako priznal Starace, konvenčné elektrárne Enelu utrpeli kumulatívnu stratu prevádzkového zisku vo výške 36 mld. eur v rokoch 2008 až 2013, napísal Economist. 

Očakáva sa taktiež, že spotreba elektriny v Európe bude v ďalších 25 rokoch stagnovať. Starace je presvedčený, že Taliansko je na decentralizáciu výroby a nárast elektriny z obnoviteľných zdrojov pripravené. Krajina dnes disponuje jedným z najmodernejších systémov inteligentných sietí v EÚ.  No Enel vsádza aj na biznis mimo Európy. Expandovať chce v Latinskej Amerike aj na trhoch v Afrike a Blízkom Východe. Zameriavať sa plánuje najmä na výrobu elektriny z OZE a zemného plynu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.