Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. decembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Stanovisko Slovenských elektrární, a.s. k dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach

Na zabezpečenie súladu najvyššími medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi bolo potrebné  zapracovať do pôvodného vykonávacieho projektu vysoký počet podstatných bezpečnostných opatrení. Vzhľadom na zložitosť  nového vylepšeného  projektu  reaktorov v Mochovciach, ako aj na potrebu  reorganizovať priemyselnú infraštruktúru  a  vplyv záťažových testov v Európe, zaznamenal projekt dostavby určité oneskorenie v porovnaní s pôvodným harmonogramom.

Najvyššou prioritou v jadrovej elektrárne je však  bezpečnosť, ktorá v žiadnom prípade nemôže podliehať akýmkoľvek  kompromisom v dôsledku  riešenia  finančných  otázok či harmonogramu. Všetky podobné projekty výstavby jadrových zariadení vo svete zaznamenali oneskorenie a zvyšovanie  nákladov.

Slovenské elektrárne plne pokrývajú náklady spojené k projektovými úpravami a vylepšeniami  výhradne z vlastných zdrojov a nepožadujú žiadne  zdroje zo štátneho rozpočtu.

Obaja akcionári, Enel a Slovenská republika, sa vzdali dividend,  určiac  ich na dokončenie projektu samotného, zohľadňujúc  jeho významný pozitívny dopad na národné hospodárstvo, zamestnanosť a sociálny rozvoj, vďaka viac ako  3500 novým pracovným miestam a viac ako 3 miliardám eurám, investovaným na Slovensku.

Drvivá väčšina zmlúv bola uzavretá so slovenskými dodávateľmi, pričom len  7 percent s talianskymi firmami.

Je potrebné pripomenúť, že všetci členovia Predstavenstva a  dozornej rady spoločnosti  sú vyzývaní konať v záujme spoločnosti a všetkých jej akcionárov a že stabilný a predvídateľný právny rámec  je nevyhnutnou podmienkou pre úspešné zavŕšenie tohto náročného a zložitého projektu.

Zdroj: SE – Enel

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.