Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanislav Janis - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Stanislav Janiš. Foto: SITA.
10. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Stanislav Janiš: O výstavbe novej jadrovej elektrárne je málo informácií

„Nepoznám žiadnu objektívnu štúdiu o vhodnosti výstavby novej JE v Jaslovských Bohuniciach ani z hľadiska ekonomického, ani z hľadiska environmentálneho,“ povedal Janiš. Podľa neho v čase, keď napr. Nemecko či Švajčiarsko zastavujú svoje jadrové elektrárne, odchádzajú od jadra, budovať zo Slovenska jadrovú veľmoc je chybný krok.  

Budúcnosť v biomase a slnku, myslí si Janiš

Slovenská energetika sa musí uberať smerom diverzifikácie zdrojov so znížením závislosti na vonkajších dodávkach uhlia, plynu alebo jadrového paliva, musí sa uberať smerom zvýšenia konkurencieschopnosti prostredníctvom rozvoja nových účinných technológií a zaistiť hospodársky rozvoj a pracovné miesta na vidieku, zdôraznil Janiš. Na Slovensku sa musí energetika a výstavba nových zdrojov podľa neho v prvom rade uberať smerom k využívaniu toho, čo nám dávajú naše zdroje – biomasy a vody v kombinácii so slnkom.

„My musíme robiť svoju energetickú politiku tak, aby čo najmenej peňazí za energie a zdroje energií opúšťalo Slovensko, my potrebuje energetiku budovať tak, aby vytvárala nové a trvalé pracovné miesta v celom reťazci svojej výroby,“ dodal.

Miškov: Výstavba novej jadrovej elektrárne má budúcnosť

Minister hospodárstva Juraj Miškov uviedol, že v projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by sa malo intenzívne pokračovať. „Som presvedčený o tom, že tento projekt je životaschopný a má budúcnosť. Aj preto sme v tomto projekte pokračovali,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Miškov. V súčasnosti sa v rámci projektu pripravuje štúdia realizovateľnosti. Tá by mala byť podľa ministra hotová v polovici roka 2012. Slovensko by sa podľa ministra nemalo vzdať spomínaného projektu ani po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

„Vzhľadom na udalosti, ktoré sa udiali vo svete po katastrofe vo Fukušime, kedy sa niektoré krajiny rozhodli upustiť od jadrového programu, zvýši sa dopyt po výrobe elektrickej energie,“ upozornil Miškov. Podľa neho sa tak Slovensko po výstavbe novej jadrovej elektrárne môže stať ešte významnejším exportérom elektrickej energie ako bolo v minulosti, či ako je v súčasnosti. „Preto budeme projekt výstavby novej jadrovej elektrárne na Slovensku politicky podporovať aj po predčasných parlamentných voľbách,“ uzavrel minister, ktorý je nominantom strany SaS.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.