Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
14. novembra 2012 Ostatné od Energia.skSITA

SSE: Niektorým firmám elektrina na budúci rok zlacnie

Cenový výhľad pre rok 2013

Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu elektrickej energie na veľkoobchodnom trhu je predovšetkým ekonomický vývoj, konštatuje v stanovisku pre energia.sk spoločnosť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Spomedzi hospodárskych faktorov budú v nasledujúcom období kľúčové najmä zvládnutie hospodárskej krízy a (ne)fungovanie eurozóny.

„V súčasnosti sú ceny elektriny na podobnej úrovni ako v období predchádzajúcej krízy,“ hodnotí veľkoobchodnú cenovú hladinu SSE.

Koncových odberateľov, predovšetkým v segmente domácností, však zaujíma predovšetkým tzv. integrovaná cena. Tá sa skladá zo šiestich zložiek, z ktorých iba jedna predstavuje cenu elektriny – komodity (viac informácií o tvorbe integrovanej ceny: www.cenaenergie.sk). Aká bude koncová (integrovaná) cena pre domácnosti v toku 2013, SSE zatiaľ nekomentuje: „Momentálne kvôli cene na rok 2013 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví analyzuje návrh zainteresovaných dodávateľov a distribučných spoločností. Keďže tento proces ešte neskončil, nemôžeme sa zatiaľ vyjadriť.“

Niektorým firmám elektrina zlacnela

„Cena elektriny pre neregulované subjekty, tak podniky, ako aj priemyselných zákazníkov, je určovaná vývojom cien na veľkoobchodnom trhu, hlavne vývojom cien na českej burze PXE. Ceny tu medziročne klesli,“ konštatuje vo svojom stanovisku Stredoslovenská energetika. Firma dopĺňa, že viacerí jej zákazníci „využili šancu podpísať viacročné zmluvy a preto tento pokles už pocítili vo svojich zmluvách na nasledujúce roky 2013, 2014 a tiež 2015“. Je však potrebné doplniť, že výška ceny pre firmy závisí od času, kedy sa zmluva o dodávke podpisuje a „aká je momentálna trhová cena v danom čase“.

Vplyvy na cenu elektriny a plynu

Cena elektriny klesá so zhoršovaním sa ekonomickej situácie v eurozóne a v korelácii s cenami ostatných komodít, predovšetkým uhlia a emisných povoleniek. Naopak, „ak budú európske ekonomiky v lepšej kondícii, je predpoklad zvýšeného dopytu po energiách a tým aj ceny budú tlačené hore,“ vyplýva zo stanoviska.

„Emisné povolenky sú pomerne stabilizované v úzkom pásme medzi 7,00 – 8,50 a uhlie sa obchoduje pomerne nízko, takže tu už veľký priestor na pokles nie je. Cena slovenskej elektriny pre rok 2013 na burze PXE môže teda ešte klesnúť tak o euro, niekde k úrovni 46,50 €/MWh. Na druhej strane môže tiež vzrásť v prípade, že dôjde ku konfliktu na Blízkom východe, alebo v prípade vyriešenia ekonomických problémov,“ dopĺňa SSE pre portál energia.sk.

Na veľkoobchodnú cenu majú ale vplyv i niektoré ďalšie faktory. Medzi nimi i „globálne aspekty ako napätie na Blízkom východe, čo by v prípade vojnového konfliktu tlačilo na rast ceny. Okrem toho je stále prítomná otázka postupného odstavovania (nielen) jadrových výrobných zdrojov v Európe a drahšia energia z obnoviteľných zdrojov, čo má tiež vplyv na trhovú cenu.“

Plyn nemá veľa priestoru pre zlacňovanie

„Cena plynu je blízko svojich tohoročných maxím, no keďže plyn je sezónna komodita, ktorá je v zime najdrahšia a v lete najlacnejšia, nevidíme priestor na jej výrazný pokles. Budúcoročný plyn NCG, obchodovaný na EEX, môže poklesnúť v dôsledku ekonomických problémov a miernej zimy o pol eura, maximálne o euro a môže sa priblížiť k 26-eurovej hranici,“ uzatvára sa v stanovisku Stredoslovenskej energetiky.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.