Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň - istockphoto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
13. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Srbsko hľadá investorov na výstavbu malých vodných elektrární

Energetický priemysel Srbska kladie dôraz ropu a zemný plyn, uhoľné bane, systémy výroby elektriny a decentralizované systémy vykurovania a systémy priemyselnej energie. Okrem toho srbské ministerstvo baníctva a energetiky kladie dôraz na využívanie obnoviteľnej energie. Potenciál krajina vidí predovšetkým v rozvoji malých vodných elektrárni. Pre vybudovanie malých hydroagregátov do 10 MW s výrobou 1.800 GWh ročne je vytipovaných 900 konkrétnych lokalít na Tokachi riek Morava (2.300 GWh), Lim (1,900 GWh) a Dunaj (1.000 GWh).

Koncom decembra (30.12.2013) zverejnilo srbské ministerstvo energetiky, rozvoja a ochrany životného prostredia druhú verejnú výzvu. Ide o oznámenie o lokalitách, ktoré sú určené na výstavbu energetických objektov na výrobu elektrickej energie. Celkovo je potenciálnym investorom k dispozícii 143 lokalít pre výstavbou malých vodných elektrární. Záujem môžu zahraničné a domáce subjekty prejaviť do konca februára.

Priestor sa tak otvára aj slovenským investorom. Podľa informácií Ministerstva hospodárstva SR patrí Slovensko medzi 20 najvýznamnejších krajín, čo sa týka hodnoty priamych zahraničných investícií v Srbskej republike. Za posledných osem rokov bol prílev investícií zo Slovenska v hodnote 129 mil. eur. Priestor sa otvára nielen v oblasti OZE, ale aj výstavby plynovodov, rekonštrukcie, modernizácie a výstavby tepelných elektrární a teplární, rekonštrukcie a modernizácie prenosovej a distribučnej elektrickej siete, dodávok technologických zariadení pre ťažbu nerastných surovín, dodávok kotlov na biomasu; dodávok solárnych kolektorov.

Obnoviteľné zdroje mali v štruktúre plánovanej domácej výroby primárnej energie pre rok 2012 podiel na úrovni 18 %. Z toho palivové drevo tvorilo 9 % , hydropotenciál 8 % a geotermálna energia menej než 1 %. Už v roku 2012 Srbsko naplánovalo využívanie potenciálu veľkých vodných tokov v hodnote 0,905 Mtoe, čo predstavuje o 15 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom (2011 – 0,784 Mtoe). Celkový potenciál veľkých vodných tokov v Srbsku predstavuje 1,3 Mtoe ročne, z čoho sa v súčasnosti využíva približne 66 %.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.