Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SR zatiaľ neznepokojuje napätie medzi Ukrajinou a Ruskom

Slovensko zatiaľ neznepokojuje napätie medzi Ukrajinou a Ruskom v otázke zemného plynu. Ruský plynárenský gigant Gazprom sa totiž obáva, že Ukrajina nebude schopná platiť za plyn po tom, ako už mala problémy s platbou v tomto roku. Spor o cenách plynu týchto dvoch krajín už viedol počas zimy v roku 2009 k plynovej kríze, keď Moskva úplne zastavila dodávky plynu na Ukrajinu, a tým pádom aj na Slovensko. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) však zostáva nateraz pokojné. Rezort je presvedčený, že sme na prípadnú plynovú krízu dobre pripravení, a výpadky dodávok plynu pre našich odberateľov zatiaľ nehrozia.

„Realizáciou opatrení uložených v Stratégii energetickej bezpečnosti SR, a opatrení prijatých ako reakciu na plynovú krízu sme podstatne posilnili energetickú bezpečnosť Slovenska, a to predovšetkým v oblasti zásobovania zemným plynom. Skladovacie kapacity patriace do slovenského plynárenského systému umožňujú zabezpečiť bezpečnú dodávku plynu v krízových situáciách. Slovenský trh s plynom je z hľadiska bezpečnosti dodávok na vysokej úrovni,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Slovensko by sa v prípade plynovej krízy mohlo teda okrem klasických dodávok zemného plynu, ktoré sú zabezpečené na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov, a plynu uloženého v podzemných zásobníkoch, spoľahnúť aj na extra dodávky plynu vyplávajúce zo zmlúv Slovenského plynárenského priemyslu, ako aj na reverzné toky plynu s Českou republikou a Rakúskom.

Gazprom je podľa slov svojho predsedu správnej rady Alexeja Millera „hlboko znepokojnený“ nahromadenými nedoplatkami Ukrajiny za dodávky ruského plynu. Dlžná suma Ukrajiny sa pohybuje na úrovni 882 miliónov dolárov (USD). „Poskytli sme Ukrajine výraznú zľavu na nákup zemného plynu. Predali sme 5 miliárd metrov kubických plynu za cenu 269 USD za tisíc metrov kubických, čo predstavuje viac ako pol miliardy dolárov úspory pre Ukrajinu,“ dodal Miller.

Dlžnú sumu mal náš východný sused zaplatiť do 1. októbra. „Už je však koniec októbra a ukrajinské účty nie sú dodnes splatené. Je to katastrofálny stav, keďže podľa zmluvy bude mať porušenie zmluvných podmienok týkajúcich sa platby za následok zavedenie schémy zálohových platieb za dodávky plynu. Tento problém musíme riešiť okamžite a natrvalo,“ konštatoval Miller.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.