Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový kotol
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Július Ploth
22. septembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

SR: Od 1. januára zdražejú: teplo, LPG, CNG aj „červená nafta“

Uhlie a zemný plyn, z ktorých sa vyrába teplo pre domácnosti, budú zaťažené spotrebnou daňou. Na dnešnom zasadnutí sa na tom zhodla vláda Ivety Radičovej, ktorá schválila návrh novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Zrušiť daňovú výnimku pre uhlie a plyn na výrobu tepla bola povinnosť, ktorá Slovensku vyplýva z európskej legislatívy: „Vzhľadom na skutočnosť, že predmetná úprava je v rozpore s európskou smernicou pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny, predkladá sa návrh zákona, ktorý tento nesúlad odstraňuje,“ píše sa v dôvodovej správe k predkladanej novele.

Zdania sa i CNG, LPG a červená nafta

Daňovo zvýhodnený už nebude čoskoro ani stlačený zemný plyn CNG, ktorý sa používa ako palivo v cestnej doprave. Opäť ide o krok, ktorým vláda v prvom rade reaguje na odporúčania Európskej komisie. Vyplýva to z rovnakého návrhu novely.

Vláda tiež schválila novelizáciu zákona o spotrebných daniach z minerálnych olejov. Z nej vyplýva:

  • zrušenie daňového zvýhodnenia tzv. červenej nafty, ktorá sa používa v poľnohospodárskej výrobe,
  • zrušenie daňového zvýhodnenia motorového paliva LPG (skvapalnených plynných uhľovodíkov).

Materiál sa predkladal na rokovanie vlády SR s rozporom – Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR nesúhlasilo so zrušením daňového zvýhodnenia pre červenú naftu.

Jednoduchšie zdaňovanie palív s biogénnou zložkou

Predložený návrh tiež mení systém daňového zvýhodnenia motorových palív, ktoré obsahujú biogénnu zložku. Existujúci systém 122 daňových režimov nahradí jedno tzv. nové environmentálno pravidlo: Daňovo zvýhodnené budú len tie motorové palivá a oleje, ktoré obsahujú minimum biogénnej látky. Minimum sa bude stanovovať pre každý kalendárny rok samostatne.

Milióny do štátnej kasy

Dôvodom pre novelizáciu bolo okrem zosúladenia daňových pravidiel s normami EÚ aj hľadanie nových zdrojov do štátneho rozpočtu. 

„Hlavnými cieľmi, ktoré viedli k vypracovaniu predkladaného návrhu zákona je v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR znížiť deficit verejných financií, odstrániť niektoré deformácie a výnimky, znížiť administratívnu záťaž, sprehľadniť a zjednodušiť systém vyberania spotrebnej dane,“ uvádza sa v predkladacej správe k vládnemu materiálu, ktorý predložil podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš.

Pokiaľ ide o spotrebnú daň na uhlie a zemný plyn, ktoré sú určené na výrobu tepla, predpokladá sa, že v roku 2011 sa vyzbiera 8,6 mil. eur. V rokoch 2012, 2013 a 2014 sa očakáva každoročný príjem vo výške 14,2 mil. eur. Do tohto objemu je započítaný už i odhad dane z CNG.

Pokiaľ ide o zrušenie daňového zvýhodnenia LPG a červenej nafty, v roku 2011 by sa malo na spotrebných daniach vyzbierať 92,7 mil. eur, v roku 2012 cca 94,7 mil. eur, v roku 2013 cca 97 mil. eur a v roku 2014 približne 99,30 mil. eur. Odhady v sebe zahŕňajú už i dôsledky úpravy zvýhodnenia motorových palív a olejov s biogénnou zložkou.

Zdaňovať sa bude od nového roka

Návrh novely teraz poputuje na schválenie do parlamentu. Ak budú poslanci NR SR hlasovať kladne, na uvedené komodity sa uvalia spotrebné dane od nového roka – od 1. januára 2011.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.