Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uholna elektraren - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Uhoľná elektráreň. Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
7. septembra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

SR: Náklady na výrobu elektriny z uhlia dosiahnu v tomto roku 70 mil. eur

„V nasledujúcom období, a to po roku 2014, resp. 2015 predpokladáme zníženie nákladov z dôvodu poklesu ťažby uhlia v Bani Dolina, a. s., a v spoločnosti HBP, a. s., ako aj v dôsledku modernizácie Elektrárne Nováky (ENO), spojenej s diverzifikáciou paliva a zvýšením účinnosti nových zariadení. Napriek potrebným investíciám by pokles nákladov mohol vzniknúť aj v rámci celkových odpisov. Na druhej strane sa už po roku 2012 predpokladá nárast z dôvodu zavedenia 100-% aukčného systému na kvóty CO2 v elektroenergetike. Časť príjmov z aukcií by sa mohla využiť na ekologizáciu ENO,“ konštatuje sa v Analýze fungovania štátnej podpory baníctva.

V prípade rastu trhových cien elektriny môžu tieto náklady systému taktiež reálne značne poklesnúť. „Predpokladáme, že dosah zníženia nákladov systému po roku 2015 by mohol klesnúť o 20 %. Očakáva sa, že od roku 2012 sa budú systémové náklady ENO výrazne znižovať, ale na druhej strane, vzhľadom na zavedenie aukcií CO2 od roku 2013 je tu značné riziko, že požiadavka finálnej podpory môže porásť znovu na úroveň roku 2011,“ informoval rezort hospodárstva.

MH SR v analýze zároveň upozornilo, že „pokiaľ by prišlo k okamžitému útlmu uhoľného baníctva, tak najväčší vplyv by mal na zamestnanosť“. Predpokladá sa priamy i nepriamy úbytok pracovných miest v rozsahu 10.000 až 12.000 zamestnancov, a to priamo v banských spoločnostiach a v ENO a nepriamo v naviazanom reťazci dodávateľov tovarov a služieb. Prehĺbila by sa závislosť SR na dovoze primárnych energetických surovín, potrebných pre prevádzku ENO, znížila by sa bezpečnosť dodávok energie, najmä elektriny a tepla v regióne, keďže by prestala výroba elektriny a tepla z domáceho zdroja.

„V obchodnej bilancii by pravdepodobne energia z domáceho uhlia bola nahradená importom zvýšeného objemu zemného plynu, čo by okrem iného malo dopsah aj na zvýšenie cien elektriny. V rámci rozpočtu SR by na strane príjmov došlo k výpadkom z DPH, odvodov do fondov a dane z príjmu,“ pripomenul rezort hospodárstva.

Súčasná cena elektriny, vyrobenej z domáceho uhlia, sa pohybuje na úrovni 96 eur/MWh. Súčasné tarify pre elektrinu z obnoviteľných zdrojov sa pohybujú od 61,72 eura/MWh pre vodné elektrárne nad 5 MW po 259,17 eura/MWh pre solárne fotovoltické zdroje. V prípade zdrojov vyrábajúcich elektrinu vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla na báze zemného plynu sa cena vyrobenej elektriny pohybuje ide od 81,87 eura/MWh do 85,89 eura/MWh v závislosti od použitej technológie.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka:SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.