Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pokladanie plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Práca na ukladaní plynovodu - ilustračný záber. Foto: SITA/AP Photo/Dmitry Lovetsky
4. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

SR dlhodobo zostane jednou z najdôležitejších trás ruského plynu do Európy

Eustream podľa jeho informácií vyvíja aj ďalšie aktivity na zvýšenie tohto objemu. Ide napríklad o komplexnú modernizáciu prepravnej siete, prispôsobenie produktov a služieb najnáročnejším požiadavkám trhu či budovanie nových prepojení. „Spoločnosť aktívne reaguje na zmeny trhového prostredia, ako aj na narastajúcu konkurenciu v oblasti prepravy plynu. Prepravca drží krok s operátormi prepravných systémov v okolitých krajinách,“ podotkol.

„Trh požaduje zvýšenú flexibilitu pri objednávaní prepravných kapacít a pri samotnej preprave. Obchodníci čoraz častejšie chcú krátkodobé, dokonca len jednodňové kontrakty, navyše, uzavreté online,“ zdôraznil Preto je podľa neho potrebné plniť očakávania klientov a prichádzať s novými produktmi a službami, čo umožní zabezpečiť vyšší počet krátkodobých zmlúv, najmä na prepravu medzi rôznymi obchodnými miestami v Európe.

Slovenský prepravca ako významný prevádzkovateľ európskej infraštruktúry dlhodobo pracuje na jej budovaní a posilňovaní. Potom, ako v spolupráci so zahraničnými kolegami zabezpečil riešenie spätného chodu plynu z Českej republiky a Rakúska, zameral sa na nové projekty. „Jeden z nich, slovensko-maďarské prepojenie, posilní pozíciu Slovenska a bude slúžiť ako most pre South Stream a Nabucco. Spolu so slovensko-poľským projektom sa stane základným pilierom plánovaného severojužného prepojenia výrazne podporovaného Európskou úniou,“ priblížil.

Eustream sa podľa neho pustil aj do automatizácie a reinžinieringu celej prepravnej siete s cieľom vymeniť staré technológie za novšie a ekologickejšie. Kompletne sa mení technologická základňa, ktorá bude pružnejšie zvládať veľké objemové zmeny počas prepravy.

„Nikto nemôže tvrdiť, že vstup konkurencie nebude mať na slovenskú prepravnú sieť vplyv, ale uvedené fakty nasvedčujú, že situácia nie je kritická. Eustream sa v nej snaží hľadať a aj nachádza nové príležitosti,“ uviedol Chuguryan.

„Ústup jadrovej energie v Nemecku a ďalších členských krajinách EÚ zvýši spotrebu plynu, a teda aj objemy prepravy. Rastúci význam zemného plynu ako paliva priaznivého pre životné prostredie v stredne a dlhodobom horizonte posilní pozíciu slovenského prepravného systému a pravdepodobne vykompenzuje krátkodobé negatívne vplyvy na tranzit cez Slovensko,“ dodal.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.