Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

SR bude po dokončení Mochoviec mierne prebytková vo výrobe elektriny

Dovoz elektriny do SR dosiahol vlani 11.227 GWh, vývoz 10.500 GWh, záporná bilancia tak predstavovala 727 Gwh.

„Už štvrtý rok po sebe bola elektrizačná sústava SR závislá od dovozu elektriny zo zahraničia, aj keď tento dovoz je obchodného charakteru, nie z dôvodu nedostatku inštalovaného výkonu na Slovensku,“ vyplýva zo správy o činnosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorú vzala na vedomie Národná rada (NR) SR.

Podľa ÚRSO možno predpokladať, že po uvedení 3. a 4. bloku atómovej elektrárne v Mochovciach do prevádzky počas roku 2014 bude SR v oblasti výroby elektriny mierne prebytkové.

Spotreba elektriny v SR v roku 2011 vzrástla medziročne o 101 GWh, teda o 0,35 %, na hodnotu 28.862 GWh. Výroba elektriny sa zvýšila o 415 GWh, teda o 1,50 %, na 28.135 Gwh. „Tieto hodnoty spotreby a výroby elektriny síce ešte nedosiahli úroveň spred dvoch rokov, ale očakáva sa ďalšie postupné oživovanie ekonomiky,“ vysvetľuje ÚRSO.

Spotreba plynu vlani na Slovensku dosiahla 57,9 TWh, pričom v roku 2010 bola na úrovni 57,3 TWh. „Spotreba plynu v SR sa teda v roku 2011 oproti roku 2010 mierne zvýšila. Z hľadiska objemu celkovej spotreby možno považovať slovenský trh s plynom za stabilný,“ konštatoval regulačný úrad.

Počet platných povolení na podnikanie v oblasti plynárenstva za sledované obdobie bol približne rovnaký, čo znamená, že trh s plynom má z tohto pohľadu relatívne stabilnú štruktúru. „Tzv. areálových dodávateľov a distribútorov plynu, ktorí v rámci svojho areálu zabezpečovali distribúciu a dodávku plynu v roku 2011, bolo 42,“ doplnil ÚRSO.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.