Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Spustili 3. blok Rostovskej jadrovej elektrárne, prvý objekt svojho druhu na svete, pri ktorom použili technológiu Multi-D

Pracovníci prevádzkových palivových služieb ešte 19. novembra úspešne dokončili zakladanie palivových súborov do aktívnej zóny reaktora 3. bloku Rostovskej jadrovej elektrárne. Od okamihu zavezenia paliva do aktívnej zóny sa 3. blok jadrovej elektrárne stal oficiálne prevádzkovaným jadrovým zariadením.

„Experti teraz kontrolujú správnosť zavezenia paliva a uskutočnia montáž reaktora, po ktorej pristúpime k tlakovým a hydraulickým skúškam primárneho a sekundárneho okruhu reaktorového bloku. Následne zahájime druhú etapu fyzikálneho spúšťania, ktorá spočíva v uvedení reaktora na minimálnu kontrolovateľnú úroveň výkonu. Na tejto úrovni výkonu bude nutné spraviť ešte ďalšie fyzikálne testy a skúšky, čím bude program fyzikálneho spúšťania ukončený,“ konštatoval Viktor Terešonok, vedecký šéf operácie spúšťanie 3. bloku Rostovskej JE. Celkovo bolo do reaktora tretieho bloku založených 163 palivových súborov.

Pri výstavbe 3. bloku Rostovskej jadrovej elektrárne bola prvýkrát na svete pri budovaní jadrového objektu využitá technológia Multi-D. Tá umožňuje kontrolovať celý proces realizácie zložitého inžinierskeho objektu od začiatku projektovania cez výstavbu až do fázy vyradenia z prevádzky. V súčasnej dobe túto technológiu pri budovaní jadrových elektrární používa iba ruská korporácia pre atómovú energiu Rosatom.

Rostovská JE je filiálkou elektroenergetickej divízie koncernu Rosenergoatomm, ktorý je súčasťou štátnej korporácie pre atómovú energiu Rosatom. Jedná sa o jeden z najvýznamnejších energetických objektov na juhu Ruska. Zároveň ide o najjužnejšie jadrovú elektráreň v Rusku. Elektráreň zabezpečuje 40% výroby elektrickej energie v Rostovskej oblasti. Z Rostovskej JE je elektrina dodávaná tiež do Volgogradskej oblasti, do Krasnodarského a Stavropolského kraja. Tretí blok Rostovskej JE bol projektovaný a postavený spoločnosťou NIAEP-Atomstrojexport s požitím technológie Multi-D.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.