Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Zoom Zoom (licencia Creative Commons)
13. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Správnym vykurovaním môžete dosiahnuť až 40 % úsporu

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov.
Ako ušetriť?
  • Zvoľte si správny spôsob šírenia tepla
  • Na radiátory namontujete termohlavice, budú udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti bez zbytočného prekurovania,
  • Jednotlivé miestnosti treba vykurovať podľa účelu a potreby,
  • V zime vetrajte nárazovo a veľmi intenzívne.
Miera úspory Pri nastavení správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívaním termohlavíc je výška úspory 15%. Pri dodržiavaní správnych zásad pri vykurovaní a investície do zateplenia je možné dosiahnuť až 40% úsporu.

Priemerná slovenská štvorčlenná rodina obývajúca byt s rozlohou 72 m2 ročne spotrebuje cca 12,5 MWh (45 GJ) tepla. Vykurovanie má na ňom zhruba dvojtretinový podiel. Zostatok sa využíva predovšetkým na prípravu teplej vody. Tento pomer sa v dôsledku zlepšovania tepelnoizolačných vlastností budov a hygienických návykov ich obyvateľov môže blížiť k hranici 50 %. Výdavky súvisiace s vykurovaním sú ovplyvnené tepelnotechnickými vlastnosťami obvodových konštrukcií, ako aj zariadeniami techniky prostredia, najmä zdrojom tepla, potrubnými rozvodmi, vykurovacími telesami a príslušnou regulačnou technikou.

Rada č. 1: Radiátory počas dlhšej neprítomnosti nevypínajte

Pri snahe o efektívne vykurovanie však niektoré domácnosti robia chyby, ktorých by sa mali radšej vyvarovať. Chystáte sa na dlhší pobyt mimo domu? Nevypínajte radiátory. Krátkodobo si môžete myslieť, že ušetríte, no z dlhodobého hľadiska je však takéto počínanie škodlivé. Podľa odborníkov podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien. Efektívne teda nie je vypínanie teploty, ale aktívne znižovanie teploty počas neprítomnosti. Ak nie je využívaná miestnosť dlhšie ako 48 hod., odporúčame vykurovať miestnosť na tzv. „teplotu proti mrznutiu“, ktorá sa pohybuje okolo 6 – 8 stupňov C. Zníženie teploty v takejto miestnosti predstavuje úsporu až 75 % energie. Teplotu v miestnosti regulujte prívodom tepla, a nie otváraním okien.

Rada č. 2: Na radiátory namontujete termohlavice

Predpokladom vyčíslenia úspor je možnosť osadenia pomerových meračov na vykurovacích telesách. Ak na radiátory namontujete termohlavice, budú vám udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti a ušetria 10 – 15% energie. Pomocou nich si môžete aj pri bežnom kúrení nastaviť rôzne teploty v rôznych miestnostiach.

Foto: Radiátor (Flickr.com/salisasaki, Licencia Creative Commons)

Riaditeľ Ladislav Vanko, sekčný riaditeľ Bratislavskej teplárenskej, a. s., radí: „Pri možnosti ovládania radiátorov je potrebné riešiť vykurovanie alebo útlm podľa obsadenosti bytu, to znamená, ak ste v byte, zabezpečiť otvorenie termostatického ventilu na požadovanú teplotu, ak ste v práci (t.j. byt je prázdny), prestaviť hlavicu do polohy útlmu, ktorá zabezpečí zníženie teploty v miestnosti na približne 16–17 stupňov Celzia. Po návrate z práce otvorením hlavice na kúrenie sa vnútorná teplota rýchlo ustáli na požadovanú hodnotu. Je to určitý zásah do komfortu bytu, že dvakrát za deň musíte prestaviť termostatické hlavice, ale dosiahnuté úspory sú pre majiteľa bytu určite zaujímavé.“

Správna regulácia znižuje výdavky. Každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená úsporu 6 % nákladov na kúrenie. Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby:

  • obývacie izby, jedálne, pracovne, detské izby sa považuje za ideálnu teplota 20-22 stupňov.
  • v miestach, kde sa spáva sa odporúča v noci udržiavať teplotu 18 stupňov
  • v kúpeľni je to 22-24 stupňov a toalety postačuje vykúriť na 20 stupňov
  • kuchyňu sa odporúča vykurovať len na 15 – 17 stupňov C, pretože sa tu človek pri varení pohybuje a vzniká tu dodatočné teplo od spotrebičov, pri varení a pečení.

Miestnosti neprekurujte viac, ako je potrebné a nezabudnite, že rozdiel teplôt v denných a nočných hodinách by nemal byť väčší ako 5 ºC.

Rada č. 3: Vetrajte krátko a intenzívne

Vetranie je spoľahlivý spôsob, ako si v interiéri udržať zdravé prostredie. V zimnom období treba vetrať nárazovo a veľmi intenzívne. Po dobu vetrania uzavrite ventil radiátora, tvorte okná dokorán, príp. urobte prievan. Dĺžka intenzívneho vetrania závisí od vonkajšej teploty, veľkosti otvoreného okna a veľkosti miestnosti. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať. Vo všeobecnosti sa dĺžka vetrania pohybuje od 5 do 15 minút. Ideálnym spôsobom vetrania je prievan, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch. Ak ste dovetrali, zatvorte okno a ventil zapnite.

Správnym vetraním zabránite aj tvorbe plesní. V miestnostiach udržiavajte optimálnu vlhkosť vzduchu. V byte by nemala prekročiť 65 -70 %, tesne pri stenách maximálne 80 %.

Rada č. 4: Nezakrývajte radiátory

„Neefektívne je aj zakrývanie radiátorov dlhými závesmi. Značné množstvo tepla sa v takom prípade odovzdáva z priestoru medzi záclonami a oknami priamo do vonkajšieho priestoru. Najvhodnejšia je dĺžka záclon len po parapetnú dosku, resp. asi 5 cm nad radiátor, tak, aby chladný vzduch od okien a netesností klesal priamo k radiátoru a po ohriatí prúdil do miestnosti popred záclony,“ uviedol Vanko. Ušetriť môžete až 25 % energie.

Vykurovacie telesá tiež nezakrývajte drevenými krytmi a ani nábytkom. Radiátor ohrieva vzduch a súčasne vyžaruje teplo do okolia a na okolité predmety. Preto je potrebné uvoľniť priestor okolo neho, aby ohrieval čo najväčší priestor. Taktiež nepoužívajte radiátory ako sušiak na bielizeň, inak stratíte až 20 % energie, čo je „drahé sušenie bielizne“.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.