Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spravbytkomfort v Prešove znížil spotrebu plynu i emisie

Prvú kotolňu spustili na Jazdeckej ulici na prelome rokov 2008 a 2009, teda v čase, keď boli ohrozené dodávky zemného plynu pre Slovensko. Druhú kotolňu uviedli do skúšobnej prevádzky v septembri tohto roka na Sídlisku Sekčov.

„Táto kotolňa v súčasnosti beží na plný výkon. Samotná kolaudácia bude v jarných mesiacoch, keď už budeme mať s dodávateľom technológie vychytané všetky chybičky a bude doladená automatická regulácia kotla,“ uviedla pre TASR riaditeľka spoločnosti Natália Banduričová. Zdôraznila, že jedným z hlavných aspektov zavedenia týchto technológií na báze alternatívnych zdrojov je aj zníženie vypúšťania skleníkových plynov do ovzdušia.

„Výstavbou biomasových kotolní sme znížili spotrebu plynu o 8 miliónov kubických metrov (m3) za rok, a tým sme prispeli k zníženiu emisií o 15.272 ton ročne. Podstatné je však to, že v tomto roku aj napriek zvýšeniu ceny plynu od júla 2011 približne o 9 % naša spoločnosť nezvyšovala cenu tepla,“ konštatovala Banduričová. Pripomenula, že aj vďaka týmto investíciám dnes dokážu pre odberateľov cenu tepla stabilizovať.

Spoločnosť investovala do vybudovania dvoch prešovských kotolní približne 6 miliónov eur.

„V oboch prípadoch ide o veľké zdroje a spolu zásobujú teplom 13.090 bytov, šesť základných a päť materských škôl, domov sociálnych služieb a obchodné centrá,“ spresnila riaditeľka.

Odhadla, že keby sa nepustili do vybudovania a sprevádzkovania týchto kotolní, cena oproti tej súčasnej by bola vyššia asi o 12 %. V budúcom roku sa chce spoločnosť zamerať na väčšie využitie už postavených alternatívnych zdrojov tepla.

„Na sídlisku Sekčov prepojíme ďalších päť súčasných plynových kotolní s biomasovou kotolňou, a tak ešte znížime spotrebu plynu o 5 miliónov m3 a produkciu skleníkových plynov o 9500 ton/ročne,“ uzavrela Banduričová. Doplnila, že po tejto investičnej akcii by malo teplo z biomasy využívať ďalších 3000 bytov.

Na otázku, či spoločnosť plánuje zvýšiť ceny za teplo, Banduričová uviedla, že v roku 2011 končí 3-ročné regulačné obdobie s pravidlami stanovenými Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a od roku 2012 je stanovené nové 5-ročné regulačné obdobie s novými podmienkami.

„Okrem pravidiel ÚRSO na cenu tepla vplýva aj neustále sa znižujúci odber tepelnej energie u odberateľov. Za posledné obdobie to bol pokles asi o 35 %. Takýto pokles, samozrejme, ovplyvní jednotkovú cenu tepla v časti fixnej zložky, nakoľko napríklad odpisy, opravy, obsluhu, revízie nie je možné úmerne znížiť vzhľadom na zníženie odberu,“ uzavrela riaditeľka.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.