Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nuclear power plant and wide asphalt road. Temelin, Czech Republic.
Foto: ilustračné, GettyImages
15. decembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Správa štátnych hmotných rezerv nakúpila jadrové palivo v hodnote takmer 8 mil. eur

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Ján Rudolf a predseda predstavenstva Slovenských elektrárni Branislav Strýček podpísali zmluvu na nákup 47 kusov palivových kaziet, v celkovej hodnote takmer 8 mil. eur.

SŠHR SR týmto nákupom podľa zverejnených informácií zvyšuje už existujúce strategické zásoby čerstvého jadrového paliva prostredníctvom Slovenských elektrární, ktoré sú ochraňovateľom a skladovateľom daných zásob.

SŠHR SR zrealizovala predmetný nákup s cieľom zabezpečiť energetické zásoby štátu a zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu v krízových časoch. Zároveň tým znižuje energetické hrozby a riziká vyplývajúce z konfliktu na Ukrajine. Dosiahnutá úroveň zásob jadrového paliva tak v prípade vážneho narušenia jeho štandardných dodávok zabezpečí výrobu elektrickej energie na jeden rok,“ uviedla Správa štátnych hmotných rezerv.

Nákup jadrového paliva schválila vláda SR na návrh SŠHR SR, ktorý tiež obsahoval návrh na doplnenie pohotovostných zásob základných hygienických potrieb, či prostriedkov na oddych. Obstarávanie týchto položiek bude SŠHR SR realizovať v roku 2023.

Som rád, že nám v týchto ťažkých časoch vláda schválila finančné prostriedky a podarilo sa nám zabezpečiť rezervy jadrového paliva, vďaka čomu sme posilnili energetickú bezpečnosť Slovenska minimálne na jeden rok,“ dodal predseda SŠHR SR Ján Rudolf.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.