Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Správa NKÚ o Slovenských elektrárňach sa dostane do parlamentu najskôr v júni

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) po ukončení kontroly, ktorá má objasniť efektívnosť financovania dostavby Mochoviec, a spracovaní výsledkov doručil protokol do rúk kontrolovaného subjektu. „Protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne bol v stredu doručený SE na oboznámenie sa s obsahom a požiadaním o námietky s termínom do 22. júna 2015,“ povedal pre náš portál Lukáš Jasenec, šéf odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ.

Čaká sa na námietky

NKÚ určil lehotu 30 kalendárnych dní na námietky, hoci najväčší výrobca elektriny na Slovensku požadoval 40 pracovných dní od doručenia protokolu. „Po doručení námietok zo strany Slovenských elektrární NKÚ posúdi ich opodstatnenosť tak, aby sme mohli prerokovať protokol do konca júna a bezodkladne zaslať protokol do NR SR,“ dodal. 

Štátni inšpektori ukončili vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach dňa 17. apríla 2015. Protokol o výsledkoch kontroly sa skompletizoval 28. apríla. „Časový posun nastal z dôvodu potreby uzatvorenia zmluvy o utajovaných skutočnostiach v zmysle § 44 príslušného zákona,“ vysvetlil.

Kontrola od decembra

Slovenské elektrárne čelili kontrole NKÚ od decembra minulého roka. Vyšetrovanie, ktoré vzniklo na podnet bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, bolo zamerané na hospodárenie s financiami pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce.

Štát ako menšinový akcionár Slovenských elektrární kritizoval Enel, že dostavba Mochoviec sa predražuje. Vlani vláda odsúhlasila navýšenie rozpočtu na 4,63 mld. eur s podmienkou väčšej kontroly zo strany štátu. Taliansky Enel sa pritom zaviazal, že tretí blok sa spustí do prevádzky v novembri 2016. Štvrtý blok by mal začať vyrábať elektrinu o rok neskôr.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.