Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Správa FNM SR uložila dozornej rade TEKO vykonať hĺbkovú kontrolu

Správa Fondu národného majetku SR (FNM):

FNM uložil dozornej rade spoločnosti Tepláreň Košice, a. s. (TEKO), vykonať hĺbkovú kontrolu zmlúv vrcholových manažérov spoločnosti, ktoré boli uzatvorené od roku 2006 až do súčasnosti. Kontrola bola zameraná na znenie zmlúv, ich dodatkov a na proces ich schvaľovania v zmysle platných ustanovení príslušných zákonov (Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a pod.), stanov spoločnosti, Kolektívnej zmluvy TEKO a ďalších predpisov, a to hlavne častí, týkajúcich sa skončenia pracovného pomeru.

Z vykonanej kontroly a jej záverov vyplýva, že v niektorých prípadoch uzavreté dohody o skončení pracovného pomeru vrcholových manažérov nie sú platným právnym úkonom a zakotvujú nárok na vyplatenie odstupného v rozpore so zákonom. Vyplatenie odstupného alebo náhrad pri skončení pracovného pomeru neodôvodňujú žiadne zákonné ustanovenia a ani ustanovenia pracovnej zmluvy. Tieto zmluvy boli uzatvorené aj bez súhlasu príslušných orgánov spoločnosti, ktoré sú v zmysle stanov na to oprávnené, a tým došlo v niektorých prípadoch aj k svojvoľnému konaniu jednotlivých osôb. Následným vyplatením odstupného bývalým členom štatutárnych orgánov takto vznikla spoločnosti TEKO škoda, ktorá je súdne vymáhateľná.

Vedenie spoločnosti TEKO na základe podnetu FNM v nasledujúcich dňoch postupne prikročí k podaniu viacerých návrhov na súd, ktorých cieľom bude ochrana majetku a práv spoločnosti. Spoločnosť sa bude domáhať, aby súd určil neplatnosť tých ustanovení dohôd o skončení pracovného pomeru, ktoré zakladali nárok na neprimerane vysokú a nezákonnú odmenu pre niektorých bývalých členov vedenia TEKO. Spoločnosť tiež prikročí k vymáhaniu už vyplatených odmien spojených s odchodom z TEKO.

FNM ako akcionár spoločnosti TEKO už počas výkonu kontroly prijal opatrenia na zamedzenie ďalších nárokov na vyplácanie odstupného a poveril riaditeľa sekcie výkonu akcionárskych práv FNM k uzavretiu nových manažérskych zmlúv, ktoré už nebudú zakladať zástupcom FNM v riadiacich orgánoch spoločnosti pracovno-právny vzťah, a tým aj nároky na odstupné.

Výkonný výbor Fond národného majetku SR

UPOZORNENIE:

TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.