Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizácie atómky JESS v Jaslovských Bohunicich - JESS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia atómky JESS v Jaslovských Bohuniciach. Foto: JESS
7. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Správa EIA o novej atómke v Bohuniciach má byť hotová v septembri

Projekt nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice prechádza od marca 2014 procesom EIA. Podľa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) sa momentálne finalizuje Správa EIA. „S predložením Správy na MŽP SR počítame v septembri 2015,“ uviedol pre interný magazín JAVYS Tomáš Vavruška, člen predstavenstva spoločnosti JESS. 

Hodnotenie vplyvov

Podľa Vavrušku z doterajších zistení vyplýva, že projekt bude prínosom bez negatívnych vplyvov na obyvateľstvo alebo životné prostredie. Ako ďalej upozornil, navrhovaná činnosť je lokalizovaná v Jaslovských Bohuniciach, kde sa dlhodobo prevádzkuje niekoľko jadrových zariadení. „Do územia nie je vnášaná nová činnosť, ktorá by sa svojím charakterom významne líšila od existujúcich činností v dotknutom území,“ spresnil Vavruška.

Ďalší postup projektu

Po odovzdaní Správy EIA bude nasledovať verejné prerokovanie o navrhovanej činnosti medzi dotknutými obcami, ako aj na cezhraničnej úrovni. Vydaním záverečného stanoviska zo strany ministerstva by sa podľa Vavrušku mohol celý proces EIA ukončiť v roku 2016. „Až následne sa môže hovoriť o posune projektu do ďalšej fázy predprípravnej etapy, v rámci ktorej sa budeme zaoberať činnosťami súvisiacimi s výberom dodávateľa, zabezpečením financovania projektu pre všetky etapy a prípravou dokumentácie k územnému konaniu,” dodal.

Parametre elektrárne

V projekte JESS sa navrhuje výstavba jedného bloku s tlakovodným reaktorom (PWR) s inštalovaným výkonom do 1700 MW. „Z hľadiska technického riešenia je uvažovaný iba zdroj s reaktorom generácie III+, ktorý predstavuje v súčasnosti najlepšiu dostupnú technológiu, s celým radom bezpečnostných výhod a v podmienkach SR aj dlhodobé prevádzkové skúsenosti s týmto typom,” vysvetlil s tým, že prevádzková životnosť elektrárne sa plánuje na 60 rokov.

Otáznikom je financovanie 

Budúcnosť atómky v Bohuniciach zostáva napriek prebiehajúcemu procesu EIA neistá. Na súčasnom energetickom trhu je najväčším otáznikom financovanie nových jadrových projektov. JESS má dnes dvojicu akcionárov, 51 % akcií vlastní štátny JAVYS a zvyšných 49 % podniku patrí českému gigantovi ČEZ. 

V minulosti sa špekulovalo, že ČEZ z projektu JESS vycúva. O odkúpenie podielu sa zaujímal ruský Rosatom, ktorý rokoval so slovenskou vládou o garancii výkupných cien za elektrinu. K dohode nakoniec nedošlo.

Projekt však figuruje v aktuálnej Energetickej politike SR, ktorú vláda schválila vlani v novembri. Primárne predpokladá zdroj s inštalovaným výkonom 1200 MW a uvedením do prevádzky po roku 2025.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.