Správa EIA o novej atómke v Bohuniciach má byť hotová v septembri
Projekt nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice prechádza od marca 2014 procesom EIA. Podľa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) sa momentálne finalizuje Správa EIA. „S predložením Správy na MŽP SR počítame v septembri 2015,“ uviedol pre interný magazín JAVYS Tomáš Vavruška, člen predstavenstva spoločnosti JESS.
Hodnotenie vplyvov
Podľa Vavrušku z doterajších zistení vyplýva, že projekt bude prínosom bez negatívnych vplyvov na obyvateľstvo alebo životné prostredie. Ako ďalej upozornil, navrhovaná činnosť je lokalizovaná v Jaslovských Bohuniciach, kde sa dlhodobo prevádzkuje niekoľko jadrových zariadení. „Do územia nie je vnášaná nová činnosť, ktorá by sa svojím charakterom významne líšila od existujúcich činností v dotknutom území,“ spresnil Vavruška.
Ďalší postup projektu
Po odovzdaní Správy EIA bude nasledovať verejné prerokovanie o navrhovanej činnosti medzi dotknutými obcami, ako aj na cezhraničnej úrovni. Vydaním záverečného stanoviska zo strany ministerstva by sa podľa Vavrušku mohol celý proces EIA ukončiť v roku 2016. „Až následne sa môže hovoriť o posune projektu do ďalšej fázy predprípravnej etapy, v rámci ktorej sa budeme zaoberať činnosťami súvisiacimi s výberom dodávateľa, zabezpečením financovania projektu pre všetky etapy a prípravou dokumentácie k územnému konaniu,” dodal.
Parametre elektrárne
V projekte JESS sa navrhuje výstavba jedného bloku s tlakovodným reaktorom (PWR) s inštalovaným výkonom do 1700 MW. „Z hľadiska technického riešenia je uvažovaný iba zdroj s reaktorom generácie III+, ktorý predstavuje v súčasnosti najlepšiu dostupnú technológiu, s celým radom bezpečnostných výhod a v podmienkach SR aj dlhodobé prevádzkové skúsenosti s týmto typom,” vysvetlil s tým, že prevádzková životnosť elektrárne sa plánuje na 60 rokov.
Otáznikom je financovanie
Budúcnosť atómky v Bohuniciach zostáva napriek prebiehajúcemu procesu EIA neistá. Na súčasnom energetickom trhu je najväčším otáznikom financovanie nových jadrových projektov. JESS má dnes dvojicu akcionárov, 51 % akcií vlastní štátny JAVYS a zvyšných 49 % podniku patrí českému gigantovi ČEZ.
V minulosti sa špekulovalo, že ČEZ z projektu JESS vycúva. O odkúpenie podielu sa zaujímal ruský Rosatom, ktorý rokoval so slovenskou vládou o garancii výkupných cien za elektrinu. K dohode nakoniec nedošlo.
Projekt však figuruje v aktuálnej Energetickej politike SR, ktorú vláda schválila vlani v novembri. Primárne predpokladá zdroj s inštalovaným výkonom 1200 MW a uvedením do prevádzky po roku 2025.
© energia.sk