Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft-Peter Chmurciak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Výkonný riaditeľ Slovnaft Petrochemicals Peter Chmurčiak. Foto: Slovnaft
5. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Spracovatelia polymérov sú obozretnejší a opatrnejší

Ako je petrochémia naviazaná na spracovanie ropy?

Petrochémia je integrovanou súčasťou procesu spracovania ropy, je dôležitým zhodnocovacím článkom medziproduktov, ktoré vznikajú pri spracovaní ropy v rafinérii. Predovšetkým ide o primárne benzíny a plyny (propán a bután). Tie sa spracovávajú na etylénovej jednotke, ktorá produkuje hlavne etylén a propylén, ktoré sú vstupnou surovinou na výrobu plastov.

Koľko ton ropy sa ročne spracuje v rafinérii?

Slovnaft spracováva ropu na úrovni 6 miliónov ton ropy ročne, v roku 2011 to bolo 5,9 milióna ton.

Aký objem primárneho benzínu vyrobí Slovnaft ročne?

Toto množstvo závisí od kvality spracovávanej ropy. Pre ropu dovážanú z Ruskej federácie je táto hodnota okolo 19%, pričom zhruba 50% z vyrobeného množstva sa následne spracuje v petrochemickej časti.

Je možné túto surovinu aj predávať?

Áno, i keď okruh potenciálnych odberateľov je relatívne úzky. Sú to predovšetkým tie petrochemické spoločnosti, ktoré nie sú úzko previazané s rafinériou a suroviny si zabezpečujú z trhu. Slovnaft v rámci zvýšenia prevádzkovej flexibility zrealizoval investíciu zameranú na možnosť nakládky a predaja tohto produktu.

Peter Chmurčiak. Zdroj: Slovnaft, a. s.

Uviedli ste, že petrochémia je integrovanou súčasťou procesu spracovania ropy. Je preto výhodou, pokiaľ sa nachádza rafinérsky závod v blízkosti petrochemického?

Určite áno. Variabilita a komplexnosť výrobného procesu na jednej strane umožňuje hĺbkové vyžitie surovinového potenciálu a geografická blízkosť výrazne znižuje logistické náklady.

Aké sú skúsenosti z iných európskych rafinérií?

Je množstvo príkladov, hlavne vnútrozemských rafinérií koncipovaných ako rafinérsko-petrochemický komplex. Napríklad OMV-Borealis v Rakúsku, TIFO-TVK v Maďarsku, Česká Rafinérská – Unipetrol RPA v Českej republike, Shell Rheinland Raffinerie-LyondellBasell v Nemecku.

Vplývajú na výrobu plastov nejaké faktory? Aké?

Jedným z dôležitých faktorov je aplikačný potenciál plastov. V Slovnaft Petrochemicals, s.r.o., sa vyrábajú dva základné, masovo používané typy plastov – LDPE a PP vo viacerých modifikáciách, ktoré je možné spracovávať rôznymi technikami. Toto umožňuje ich  veľmi široké aplikačné využitie v praxi – v obalovom, textilnom, automobilovom priemysle či v stavebníctve. Znamená to teda, že sa môže výroba plastov cielene zamerať na určitý segment trhu, ktorý chce zásobovať a sústrediť sa na rozvoj a diverzifikáciu portfólia aj s ohľadom na iné špecifiká, napr. rozvoj lokálneho priemyslu, resp. potenciál strategických obchodných partnerov.

Samozrejme, okrem požiadaviek trhu  sa musia zvážiť aj faktory ako dostupnosť, kvalita a cena  surovín, efektivita spracovania, odhadnúť trendy a zvážiť budúce potreby spotrebiteľa.

Polypropylén 3. Zdroj: Slovnaft, a. s.

Na akej úrovni je predaj plastov za rok 2011, resp. polrok 2012?

Predaj polymérov vyrobených v spoločnosti Slovnaft Petrochemicals, s.r.o., bol na úrovni 431 tis. ton v roku 2011.  V prvom polroku 2012 bolo predaných 136 tis. ton.  Pod nižší predaj  sa podpísala hlavne redukovaná výroba z dôvodu plánovanej odstávky počas generálnych opráv.

Aký trend správania sa účastníkov na trhu prevláda v súčasnosti, keď je výroba plastov neefektívna?

V dôsledku nepriaznivých externých faktorov sa myslenie spracovateľov polymérov významne zmenilo.

Ich hospodárenie je opatrnejšie a obozretnejšie. Venuje sa oveľa väčšia pozornosť kontrole nákladov a riadeniu pracovného kapitálu, preto spoľahlivosť dodávok – just in time – sa stáva jednou z priorít.

Na strane výrobcov plastov sa obmedzenie výroby pripadne dočasné zatvorenie výrobných jednotiek stáva jednou z reálnych alternatív ako preklenúť toto obdobie.

Môže súčasná nepriaznivá situácia ovplyvniť investíciu do novej výrobnej jednotky LDPE 4?

Táto investícia má strategický význam a je to investícia do zachovania konkurencieschopnosti podniku v budúcnosti.

Aký je trend vývoja dopytu po plastoch zo strany odberateľov?

V súčasnosti pozorujeme spomalenie nárastu dopytu po polyméroch v krajinách strednej a východnej Európy. Je to spôsobené negatívnym vplyvom úverovej krízy postihujúcej veľkú časť krajín Eurozóny, ktorá viedla k zavedeniu úsporných opatrení. V dlhodobom horizonte však veríme, že práve v krajinách strednej a východnej Európy existuje silný potenciál rastu. Spotreba plastov na obyvateľa totiž v tejto oblasti zaostáva za spotrebou plastov v západnej Európe.  Tento fakt musíme v budúcnosti využiť aj vďaka našej výhodnej zemepisnej polohe a zefektívneniu výroby.

S výkonným riaditeľom Slovnaft Petrochemicals Petrom Chmurčiakom sa rozprávala Lenka Preisingerová.

Nadpis a perex: energia.sk.

Ilustračné snímky: archív Slovnaft, a. s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.