Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
29. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP zdvihne ceny plynu aj pre maloodberateľov

Slovenské domácnosti nebudú jediné, ktorým plánuje Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) zvýšiť cenu zemného plynu. Dominantný hráč na trhu zvýši cenu plynu aj pre maloodberateľov. Ako vyplýva z informácií zverejnených SPP, malým a stredným podnikateľom a organizáciám sa zvýšia ceny plynu od začiatku júla tohto roka podľa kategórie odberu od 5,5 do 7,8 %.

Celková cena za dodávku plynu pozostáva z fixnej mesačnej sadzby a zo sadzby za odobratý plyn. Fixnú mesačnú sadzbu, ktorá sa podľa druhu kategórie pohybuje od 2,86 eur za mesiac do 22,55 eur za mesiac, plynári meniť nebudú. Zvýši sa len sadzba za odobratý zemný plyn. V kategórii M1 sa zvýši cena za odobratý plyn o 5,5 % na 0,0651 eur za kilowatthodinu. Zákazníci v kategórii M2 si od júla tohto roka priplatia o 7 %, keď za odobratý plyn zaplatia 0,051 eur za kilowatthodinu. Maloodberateľom plynu, ktorí využívajú kategóriu M3, sa zvýši sadzba za odobratý plyn o 7,4 % na 0,0493 eur za kilowatthodinu. V kategórii M4 zvýšia plynári cenu za odobratý plyn o 7,8 % na 0,0467 eur za kilowatthodinu.

Súhlas regulátora nie je potrebný

Maloodberateľom môžu plynári zvýšiť cenu plynu už bez toho, aby to schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), keďže po liberalizácii trhu so zemným plynom už nepatria medzi chránených zákazníkov. Ako uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta, maloodberatelia majú k dispozícii viacero produktov, ktoré im pri správnom výbere môžu ušetriť prostriedky vynaložené za dodávku plynu. „Pri malých a stredných podnikateľov a organizácií do veľkej miery záleží na tom, na aký účel plyn využívajú a potrebujú dodávku prispôsobiť potrebám svojho podnikania. Pri správne zvolenom produkte môžu podnikatelia ušetriť až 10 % oproti cenníkovej cene,“ dodal Šebesta.

Veľkým priemyselným zákazníkom stanovuje SPP cenu plynu na základe jednotlivých rokovaní. „Ponuka pre veľkých priemyselných zákazníkov je v súčasnosti postavená na trhových cenách. Ku každému z týchto zákazníkov pristupujeme individuálne. Najmä dnes, keď mnohým zákazníkom sa znížila výroba a tým poklesla spotreba kvôli hospodárskej kríze, snažíme sa hľadať komerčné riešenia aj v dlhšom časovom horizonte,“ konštatoval Šebesta.

Podiel dodávky plynu Slovenského plynárenského priemyslu na celkovej dodávke plynu priemyselným odberateľom podľa regulačného úradu bol v minulom roku 79 %. Zvyšok si rozdelili ďalší hráči na trhu, spoločnosti RWE Gas Slovensko, Shell Slovakia, s.r.o., VNG Slovakia, s.r.o., Elgas s.r.o. a Lumius Slovakia, s.r.o.

Zdraženie plynu čaká aj domácnosti 

Domácnosti si od 20. júla tohto roka priplatia za plyn v priemere o necelých 7 %. V polovici júna o tom rozhodol regulačný úrad. Vzrastie taktiež ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 9,37 %, čo spôsobí aj zvýšenie ceny tepla v priemere o 6 %. Slovenský plynárenský priemysel žiadal regulačný úrad o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od júla tohto roka o takmer 8 %. Cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti chceli plynári zvýšiť až o vyše 40 %. Plynári taktiež požadovali regulačný úrad zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj od septembra tohto roku, a to v priemere o vyše 30 %. Regulačný úrad sa však s návrhmi SPP nestotožnil. Slovenský plynárenský priemysel žiadal zvýšenie ceny plynu pre domácnosti najmä pre nárast cien ropných produktov na svetových trhoch.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.