Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP zásobuje v extrémne nízkych teplotách domácnosti zo zásobníkov, ÚRSO však náklady na skladovanie plynu neuznal

Pokiaľ by SPP, ktorý má zodpovednosť postarať sa o vyše 1,3 milióna zákazníkov zo segmentu domácností nemal plyn zo zazmluvnených skladovacích kapacít, malo by to v týchto mrazivých dňoch na domácnosti mimoriadne negatívny dopad. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pritom úplne nelogicky odmieta zahrnúť náklady na skladovanie plynu do oprávnených nákladov pre domácnosti, čím poškodzuje SPP a do budúcnosti nastavuje zlé parametre pre plynulosť a bezpečnosť dodávok plynu pre domácnosti.

Extrémne teploty zaznamenávajú krajiny v celej Európe, vrátane Ruska. Podľa medializovaných informácii spoločnosť Gazprom Export údajne obmedzila dodávky plynu pre niektoré európske spoločnosti. Mierne obmedzenie dodávok zaznamenal aj SPP, to však nie je v súčasnom období výnimočná situácia.

Avšak aj v prípade čiastočného obmedzenia alebo zastavenia dodávok zemného plynu z Ruska je SPP schopný a pripravený zabezpečiť dodávky zemného plynu pre svojich zákazníkov vrátane veľkých priemyselných odberateľov bez obmedzení.

„Dnes vieme čeliť prípadnej plynovej kríze bez obmedzení pre našich zákazníkov vďaka trom kľúčovým opatreniam, ktoré sme prijali. Máme diverzifikované portfólio zdrojov, dcérska spoločnosť Eustream vie okamžite spustiť reverzný chod a máme dostatok kapacity v podzemných zásobníkoch plynu,“ zdôraznil predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski.

SPP podpísal po plynovej kríze v roku 2009 dohody o diverzifikovaných dodávkach zemného plynu so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ. Tie sa zaviazali, že SPP dodajú spolu do 1 miliardy metrov kubických plynu ročne. Dlhodobé diverzifikačné zmluvy s GDF SUEZ a E.ON Ruhrgas významne znížili závislosť Slovenskej republiky na jedinom zdroji zemného plynu.

SPP tak v prípade mimoriadnej situácie vie v súčasnosti pokryť časť spotreby zemného plynu svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja. Spolu s kapacitami v podzemných zásobníkoch to predstavuje dobrý základ pre plynulé a spoľahlivé zásobovanie zákazníkov SPP zemným plynom aj v prípade mimoriadnej a nepredvídateľnej situácie.

Eustream, dcérska spoločnosť SPP, ktorá je najväčším prepravcom ruského zemného plynu v Európe, je technicky schopná obrátiť tok v plynovodoch cez existujúce trasy z Českej republiky a Rakúska, ktorými sa štandardne prepravuje plyn z východu do západnej Európy v prípade potreby, teda krízovej situácie resp. obmedzení dodávok z východu, už v priebehu niekoľkých hodín.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť  Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Zdroj: Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.