Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP v roku 2013 s trhovým podielom 66 %

Ako uviedol hovorca SPP Peter Bednár, podnik v sledovanom období evidoval približne 30 tisíc prípadov, kedy sa spotrebiteľ rozhodol obnoviť pôvodnú zmluvu na dodávku plynu s SPP. „Pričom v roku 2013 evidujeme návrat približne 9 tisíc zákazníkov,“ dodal Bednár. Firma pôsobí viac ako jeden rok aj na trhu s dodávkami elektriny. Doteraz sa jej podarilo uzatvoriť takmer 50 tisíc zmlúv so spotrebiteľmi najmä v segmente domácností.

Z hľadiska objemu celkovej spotreby považuje SPP slovenský trh s plynom za stabilný. Na vývoj celkovej spotreby má podľa dominantného dodávateľa plynu vplyv predovšetkým počasie v zimných mesiacoch, vývoj hospodárskej situácie na Slovensku aj v Európe, ale tiež pokračujúci proces racionalizácie energetickej spotreby na strane odberateľov. „Na slovenskom trhu s plynom pôsobilo v roku 2013 vo všetkých segmentoch vyše 20 hráčov z toho 9 aj v segmente domácností. Zákazníci si na jednej strane môžu vybrať z množstva ponúk, avšak čoraz väčšiu dôležitosť prikladajú atribútom ako spoľahlivosť, stabilita a serióznosť dodávateľa,“ dodal Bednár.

Minuloročný trh s plynom nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, charakterizoval podľa SPP pretrvávajúci prebytok ponuky nad dopytom, ktorý vo všeobecnosti udržuje nízke úrovne cien plynu na spotových trhoch, pričom pokračuje odklon vývoja cien plynu od vývoja cien ropy (tzv. decoupling). „V roku 2013 tiež pokračoval prudký rozvoj ťažby zemného plynu z nekonvenčných zdrojov v USA, čo malo priamy dosah na európsky energetický mix. Z dôvodu prebytku pri ponuke uhlia a súčasnej dotačnej politike obnoviteľných zdrojov ostáva zemný plyn aj naďalej v úzadí. Prispieva k tomu aj nepriaznivý ekonomický vývoj posledných rokov a silný dopyt po plyne v Ázii,“ konštatoval Bednár.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.