Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP: Štát nás núti predávať plyn pre domácnosti pod cenu

Štát vetoval návrh manažmentu SPP na zdraženie plynu pre domácnosti od januára. Navrhované zvýšenie o 13,4 % by podľa plynárov zohľadňovalo nárast nákupnej ceny plynu, ceny ropy a výmenný kurz eura a amerického dolára. Neschválením vraj hrozia spoločnosti ďalšie finančné straty.

Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR vyhodnotilo konkrétny návrh manažmentu ako neopodstatnený. „Za zlé hospodárenie plynárov nemôže platiť spotrebiteľ,“ zdôraznil Róbert Merva, šéf komunikačného odboru Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV).

Predávanie pod cenu je neudržateľné, tvrdia plynári

Štát podľa SPP nerešpektuje princípy spravodlivej cenovej regulácie. „Žiadna spoločnosť si nemôže dovoliť dlhodobo predávať tovar pod náklady,“ zdôraznil predseda predstavenstva Achim Saul. Strata v regulovaných segmentoch predaja plynu by podľa SPP mala v tomto roku dosiahnuť približne 80 miliónov eur.

Štát využil zákon z dielne predchádzajúcej vlády. Zaviedol sa počas funkčného obdobia bývalého ministra hospodárstva Miroslava Jahnátka a v praxi umožňuje vetovať cenové návrhy ešte pred tým, než sa dostanú na posúdenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov pritom patrí k otvoreným kritikom zákona o cenových návrhoch. V minulosti sa vyslovil za odpolitizovanie celého procesu tvorby ceny a oslobodenia trhového prostredia od vplyvu štátu.

ÚRSO zamietol v októbri všetky návrhy plynárov. SPP žiadal od 1. novembra zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o viac než 7 %. Tento návrh odsúhlasilo aj valné zhromaždenie SPP so zástupcom štátu. O pár dní slovenský regulátor zamietol aj ďalší návrh plynárov, ktorý hovoril o zdražení zemného plynu o 37,2 % s platnosťou od 1. decembra 2010.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.