Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp plynari slovensky plynarensky priemysel.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
4. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP stále dostáva od Rusov iba polovičné dodávky plynu

Ako uviedol pre agentúru SITA zástupca riaditeľa odboru regulácie a compliance SPP Juraj Adamica, počas minulého týždňa boli dodávky plynu nižšie o približne polovicu.

Aj dnes štátny podnik očakáva, že dodávky plynu budú nižšie o približne 50 %. Uvedené krátenie nemá podľa SPP žiadny vplyv na zákazníkov.

Zabezpečenie plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venujeme všetku svoju pozornosť,“ zdôraznil Adamica.

Diverzifikácia zdrojov

SPP sa uzavretím diverzifikačného kontraktu a ďalšími plánovanými dodávkami LNG počas roka podarilo v krátkom čase výrazne prispieť k diverzifikácii zdrojov a zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu na Slovensku.

Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov k 4. júlu je podľa Adamicu nadštandardný.

Spolu s pravidelnými dodávkami, aj na základe diverzifikačného kontraktu a ďalšieho nákupu LNG, nám dáva dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládneme bez vplyvu na dodávky pre našich zákazníkov,“ konštatoval.

Argumenty sú verejne dostupné

Komunikácia s Gazprom Export prebieha podľa SPP v štandardnom režime.

Krátenie dodávok je zdôvodnené argumentami, ktoré sú verejne dostupné. Podľa týchto informácií, má ísť o problém s turbínou na Nord Stream 1 a znížené objemy prepravované cez Ukrajinu kvôli prečerpávacej stanici Sochranovka, ku ktorej sa pripojili ešte aj servisné práce na Turkish Stream,“ uzavrel Adamica.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.