Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

SPP si v tomto roku udržal 75-% podiel na trhu

Plynárenský trh v Európe aj na Slovensku charakterizovala podľa neho v roku 2010 neštandardná situácia, keď prebytok ponuky nad dobytom spôsobil výrazný pokles cien plynu na spotových trhoch a odklonenie vývoja cien plynu od cien ropy.

„Podarilo sa nám rýchlo zareagovať na zmenené trhové podmienky a prispôsobiť ponuku z hľadiska ceny a produktov šitých na mieru. Vo svetle súčasnej neštandardnej situácie na trhu, mimoriadne konkurenčného prostredia a aktivít ostatných hráčov považujeme náš trhový podiel za veľmi dobrý. Za úspech považujeme to, že sa nám podarilo získať späť viacero veľkých zákazníkov ako sú Mondi SCP, Heineken, Continental Matador či obchodný reťazec Billa,“ zdôraznil riaditeľ divízie obchodu s plynom spoločnosti Dušan Randuška.

Medzi nových zákazníkov SPP sa zaradila aj paroplynová elektráreň v Malženiciach, ktorá je v súčasnosti najväčšou elektrárňou tohto druhu na Slovensku. Dlhoroční zákazníci, Slovenské magnezitové závody alebo výrobca sklárskych výrobkov Rona naďalej tvoria silnú základňu veľkých odberateľov SPP, priblížil Šebesta.

Podiel spoločnosti v segmente domácností je v súčasnosti 100 %, a to aj napriek tomu, že svojho dodávateľa plynu si zákazníci z tohto regulovaného segmentu môžu vybrať už od roku 2007. Deklarovaný záujem viacerých dôležitých hráčov na trhu vstúpiť do tohto segmentu sa však zatiaľ nepotvrdil.

V roku 2010 dosiahla podľa Šebestu strata SPP v regulovanom segmente predaja plynu 83 miliónov eur. Podobne vytvára stratu aj v tomto roku z každého metra kubického (m3) plynu, ktorý predá regulovanému segmentu. „Ak by v tomto roku neprišlo k cenovej úprave, v rámci súčasných regulačných a cenových podmienok bude očakávaná strata SPP v regulovanom segmente v roku 2011 na úrovni minulého roka, respektíve ešte vyššia,“ upozornil hovorca plynární.

SPP sa aj naďalej venuje rozvoju aktivít mimo Slovenska. Po vstupe na český trh v roku 2008 patrila dcérska spoločnosť SPP CZ v roku 2010 medzi najväčších dovozcov plynu do ČR s objemom predaja približne 580 miliónov m3 plynu. Je tiež jedným z najaktívnejších obchodníkov na plynárenskom uzle v rakúskom Baumgartene.

SPP je nadnárodná energetická spoločnosť, ktorej akcionármi sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.