Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
17. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP sa podarilo podpísať dodatok k zmluve s Gazpromom

Slovenskému plynárenskému priemyslu, a.s. (SPP) sa podarilo podpísať dodatok k zmluve s ruskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta, na základe dodatku sa upravuje nákupná cena zemného plynu. „Podobne ako ďalšie európske energetické spoločnosti aj SPP podpísal s firmou Gazprom Export dodatok k dlhodobému kontraktu o dodávke zemného plynu. Nová úprava zmluvného vzťahu reviduje nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu,“ uviedol Šebesta.

Slovenskému dominantnému dodávateľovi plynu sa tak bude lepšie „dýchať“ v konkurenčnom boji o zákazníka. Alternatívni dodávatelia plynu totiž svoje nižšie ceny plynu odôvodňovali možnosťou nákupu lacnejšieho plynu na spotových trhoch. Viacerí alternatívni hráči poukazovali na nevýhodnosť dlhodobej zmluvy s jedným dodávateľom plynu. Podľa SPP podpisom dodatku sa naopak potvrdil záväzok oboch partnerov smerom k bezpečnosti a stabilite dodávok plynu pre všetkých zákazníkov SPP z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. „Dlhodobá zmluva s Gazpromom je jedným zo základov energetickej bezpečnosti Slovenska,“ konštatoval Šebesta.

Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008. Na základe pôvodnej zmluvy má SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu. Za aké ceny má SPP od ruského gigantu nakupovať plyn, spoločnosti nezverejnili.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.