Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
budova SPP - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
18. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP: Regulácia v segmente domácností je zbytočná

Trh so zemným plynom na Slovensku je v súčasnosti plne liberalizovaný a konkurencia vládne v každom segmente. „Dnes v segmente domácností ponúka plyn viac ako desať spoločností. Tí jednoznačne vysielajú správu regulátorovi o tom, že trh je otvorený a dá sa tu fungovať,“ myslí si Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu s plynom SPP.  Podľa neho však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že k zmene súčasného stavu by malo prísť už v roku 2012. „Pripravujeme sa na to, že trh pre domácnosti zostane aj v budúcom roku regulovaný,“ dodal.

Tradičný dodávateľ plynu na Slovensku tak v súčasnosti pociťuje silnejúcu konkurenciu vo všetkých segmentoch trhu. Spôsobili ju ponuky alternatívnych dodávateľov, ktorí využili situáciu na energetických trhoch v dôsledku hospodárskej krízy. Prebytok plynu v Európe zvýraznila aj dostupnosť skvapalneného zemného plynu (LNG) v Európe. „Extrémne nízke ceny na spotových trhoch využili niektorí noví dodávatelia a vstúpili na trhy,“ uviedol dnes Randuška.

Spotový trh – nový fenomén

Novým fenoménom v energetike Európy sa stali spotové trhy. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) podľa Randušku tlačí na SPP, aby čoraz viac nakupoval komoditu práve na spote. „V odborných diskusiách je to stále častejšia téma. Regulátor ju ukotvil aj do novej Regulačnej politiky pre ďalšie obdobie. Na základe nej je potrebné plyn pre domácnosti zdrojovať z 20 % na spotových trhoch,“ vysvetlil Randuška.

Randuška nespochybňuje význam spotových trhov. Aj v budúcnosti budú podľa neho ovplyvňovať obchod so zemným plynom, ale nákupnú stratégiu SPP to nemôže nijako ovplyvniť. Dôvodom je, podľa jeho slov, zodpovednosť plynárov voči 1,4 mil. domácnostiam. Zásadné objemy plynu pre domácnosti budú tak aj naďalej pochádzať z dlhodobého kontraktu s ruským Gazpromom. „Základnou chrbtovou kosťou európskeho plynárenstva zostanú dlhodobé kontrakty, ktoré poskytujú bezpečné a dlhodobé dodávky za prognózovateľné ceny,“ doplnil.

Jedným z rizík spotových trhov je totiž podľa Randušku okrem vysokej volatility cien tiež nízka likvidita. Teoreticky by tak mohla vzniknúť situácia, že SPP by pri nákupe na sporte nemohol spoľahlivo pokryť dodávky plynu pre všetkých svojich zákazníkov. „Robili sme si test, koľko plynu by sme si mohli reálne kúpiť pre slovenský trh. Ak si zoberieme priemernú zimnú spotrebu 20 mil. m3 plynu denne, vyšlo nám, že by sme boli schopní na dennej báze kúpiť zhruba 5 miliónov m3. To je len štvrtina, zvyšok musí samozrejme ísť z dlhodobých kontraktov,“ uzatvoril Randuška.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.