Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP pre rok 2012 dosiahol 70 % podiel na trhu a do portfólia produktov zaradil elektrinu

Vývoj cien plynu

Slovenský trh s plynom nefunguje autonómne, ale v kontexte oveľa väčšieho, európskeho trhu, na ktorom pôsobí veľa hráčov a obchodujú sa denne veľké objemy plynu. Situáciu na plynárenskom trhu tak charakterizuje väčšia dynamika a menšia predvídateľnosť ako v minulosti.

Vývoj cien plynu závisí predovšetkým od ponuky a dopytu, na ktorý majú vplyv viaceré faktory. Dlhodobo sú to najmä olejové kontrakty a vývoj kurzu USD/EUR, ale cenové výkyvy sú spôsobené aj zásadnými ekonomickými a geopolitickými rozhodnutiami a nepredvídateľnými udalosťami. V roku 2011 sa pod nárast cien plynu podpísali napríklad havária v jadrovej elektrárni vo Fukušime či rozhodnutie Nemecka ukončiť svoj jadrový program. Trhové ceny plynu sa menili počas roka s fluktuáciou do 30 %, pričom na konci 2011 skončili na úrovni +20 % v porovnaní  so začiatkom roka.

Situácia na slovenskom plynárenskom trhu

Z hľadiska veľkosti (objemu celkovej spotreby) možno považovať slovenský trh s plynom za stabilný. Celková spotreba na Slovensku v porovnaní s rokom 2010 poklesla približne o 1,5 % a v roku 2012 SPP neočakáva z hľadiska veľkosti trhu výraznú zmenu. Vývoj celkovej spotreby ovplyvňuje predovšetkým počasie v zimných mesiacoch, vývoj hospodárskej situácie na Slovensku aj v Európe, ale tiež pokračujúci proces racionalizácie energetickej spotreby na strane odberateľov.

Aj keď k liberalizácii trhu s plynom došlo legislatívne už v roku 2007, dnes už možno povedať, že trh s plynom na Slovensku je vo všetkých segmentoch skutočne otvorený a umožňuje prístup každému dodávateľovi. Svedčí o tom aj neustály rast konkurencie – v roku 2011 reálne dodávalo plyn na trhu 19 hráčov (pre porovnanie, v roku 2010 to bolo 10 spoločností), z toho 8 aj v stále regulovanom segmente domácností. Z pohľadu uzatvorených kontraktov si SPP pre rok 2012 udržal pozíciu kľúčového dodávateľa plynu na slovenskom trhu s očakávaným celkovým podielom na trhu 70 %.

V  segmente domácnosti, ktoré sú stále regulovaným segmentom, má SPP k 1. januáru 2012 spolu viac ako 1,3 milióna zákazníkov, čo z pohľadu objemu spotreby plynu predstavuje trhový podiel až 90 %. Aj v roku 2011 predávala spoločnosť plyn domácnostiam, vplyvom zle nastavenej regulácie, so stratou blížiacou sa k úrovni 70 miliónov eur.

V segmente komerčných zákazníkov predstavuje trhový podiel SPP približne 65 %. „SPP sa podarilo rýchlo zareagovať na zmenené trhové podmienky a prispôsobiť svoju ponuku z hľadiska ceny a produktov tak, aby obstál v silnej konkurencii,“ podčiarkol Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu s plynom.

„Ponuka SPP pre veľkých komerčných odberateľov je postavená výhradne na trhových cenách. V segmente veľkých zákazníkov sa odberatelia čoraz viac prikláňajú k využívaniu tzv. burzových produktov – teda k individuálnym cenovým riešeniam, ktoré sa odvíjajú od cien na burze,“ vysvetľuje Dušan Randuška. O kvalite ponuky SPP pre komerčných zákazníkov hovorí skutočnosť, že pre rok 2012 sa spoločnosti podarilo získať späť viacero veľkých zákazníkov, ako sú spoločnosti Evonik, Chirana Prema Energetika, SLSP a Zentiva. Nemenej dôležité pre SPP je však aj zachovanie dôvery zo strany dlhoročných zákazníkov, ako sú Slovnaft, Dalkia, PPC Bratislava, Mondi SCP a Tepláreň Košice.

V segmente maloodberateľov pokračoval SPP v roku 2011 vo vývoji nových cenových produktov, ktoré sa stretli u zákazníkov s mimoriadne pozitívnou odozvou. V minulom roku ponúkol SPP na trh nový produkt Supervýhodne, ktorý predstavuje jednu z najvýhodnejších ponúk na trhu, a v prvom roku umožňuje úsporu až do 15 % oproti cenníkovej cene.

Rozšírenie portfólia SPP o elektrinu

V minulom roku sa SPP v rámci svojich obchodných aktivít sústredil na prípravu vstupu do nového segmentu – dodávky elektrickej energie. Od začiatku roka 2012 ponúka SPP elektrinu maloodberateľom z radov malých a stredných firiem, so začiatkom fyzickej dodávky od 1. apríla 2012. SPP týmto krokom reaguje na súčasný trend v celej európskej energetike, a tým je, že zákazník dostane od jedného dodávateľa dve energie – plyn aj elektrinu. Ambíciou SPP je vstupom na elektrický trh posilniť svoju pozíciu najväčšieho dodávateľa energií na slovenskom trhu. Hlavnou konkurenčnou výhodou elektriny od SPP je cena – elektrinu ponúka až o 10 % lacnejšie oproti tradičným dodávateľom v danom regióne.

Aktivity SPP v zahraničí

Koncom roka 2008 SPP úspešne vstúpil na český plynárenský trh prostredníctvom dcérskej spoločnosti SPP CZ. Pre rok 2012 sa SPP podarilo udržať si pozíciu dôležitého dodávateľa na českom trhu, keď zatiaľ kontrahovaný objem dosiahol približne 540 mil. m3. Na českom trhu sa SPP CZ naďalej sústreďuje na dodávku plynu koncovým zákazníkom, vrátane odberateľov zo segmentu maloodber.

SPP je zároveň jedným z najaktívnejším obchodníkov na plynárenskom uzle v rakúskom Baumgartene. Spoločnosť sa zároveň neustále zaoberá posudzovaním obchodných príležitostí na okolitých trhoch. Za perspektívny SPP považuje projekt pripravovaného plynovodného prepojenia medzi SR a Maďarskom, čo už potvrdil aj rezerváciou prepravnej kapacity.

Zdroj: Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.