Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP potvrdil aj pre rok 2014 pozíciu kľúčového dodávateľa energií

Situácia na slovenskom trhu so zemným plynom

Celkový objem spotreby plynu na Slovensku bol v roku 2013 na úrovni 5 mld. m3. V porovnaní s rokom 2012 došlo k miernemu poklesu približne o 2 %. Mierny pokles resp. stagnácia trhu je dôsledkom teplého počasia, ale tiež pokračovania poklesu výroby elektriny zo zemného plynu a zvyšovania energetickej efektívnosti na strane odberateľov.

V oblasti predaja zemného plynu, v roku 2013 vládla na slovenskom trhu silná konkurencia vo všetkých segmentoch – u firemných zákazníkov aj v stále regulovanom segmente Domácnosti. Slovenský trh so zemným plynom dnes možno označiť za úplne otvorený. V roku 2013 reálne dodávalo plyn na trhu 23 hráčov (v roku 2012 to bolo 22 spoločností), z toho 9 aj v segmente Domácnosti.

„SPP dnes dodáva plyn do celkovo 1 259 000 odberných miest a potvrdením atraktivity našej ponuky je aj skutočnosť, že od otvorenia trhu sa k nám vrátilo už 30 000 odberateľov plynu. V roku 2013 sme patrili v predaji elektriny k najrýchlejšie rastúcim dodávateľom z pohľadu počtu získaných zákazníkov. Pokračovanie tohto pozitívneho trendu predpokladáme aj v tomto roku, vďaka čomu sa nám podarí stabilizovať naše celkové zákaznícke portfólio,“ uviedol Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu SPP.

Vďaka dlhodobému kontraktu a najväčšiemu objemu zásob plynu v podzemných zásobníkoch SPP garantuje bezpečné a spoľahlivé dodávky plynu pre slovenských odberateľov. Nad rámec plnenia zmluvných záväzkov voči svojim zákazníkom, SPP plní na Slovensku aj úlohu dodávateľa poslednej inštancie. To znamená, že u všetkých odberateľov preberá na seba zodpovednosť za plynulé dodávky plynu aj v čase, keď im z akýchkoľvek dôvodov nie je schopný dodať plyn iný dodávateľ.

SPP ako multikomoditný dodávateľ

Rozhodnutie vstúpiť na trh s elektrinou SPP hodnotí ako úspešné, keďže doteraz uzatvoril spolu takmer 50 000 zmlúv. Ako jediný dodávateľ energií na Slovensku pôsobí vo všetkých regiónoch a je schopný dodať obe komodity a obslúžiť všetky segmenty zákazníkov. V rámci duálnych ponúk energií, teda ponuke elektriny a plynu od jedného dodávateľa, predstavuje produkt Dve Energie od SPP jednu z najlepších ponúk spomedzi tradičných dodávateľov.

Trhové podiely SPP v jednotlivých segmentoch zákazníkov

SPP sa podarilo obhájiť v uplynulom roku svoje postavenie v regulovanom segmente Domácnosti, kde z pohľadu objemu plynu očakáva pre rok 2014 podiel 75 %. Prirodzený odliv zákazníkov v dôsledku pokračujúcej liberalizácie trhu so zemným plynom sa SPP úspešne darí kompenzovať získavaním nových zákazníkov v odbere elektriny alebo oboch energií, o čom svedčí aj fakt, že k 1. januáru 2014 mal SPP v segmente Domácnosti zazmluvnených celkovo takmer 1,24 mil. odberných miest na dodávku plynu alebo elektriny.

V segmente firemných zákazníkov sa SPP pre rok 2014 podarilo udržať podiel na úrovni približne 60 %, čo je potvrdením ponuky konkurencieschopných produktov a nadštandardnej úrovne starostlivosti. V aspektoch spoľahlivosti, dostupnosti a nadštandardnej úrovne obsluhy (dostupnosť po celom Slovensku cez 19 zákazníckych centier, biznis linka) si SPP dlhodobo udržuje pozíciu lídra.

SPP v zahraničí

Dcérska spoločnosť SPP CZ  je dnes dôležitým alternatívnym hráčom na českom energetickom trhu. Na českom trhu sa SPP CZ naďalej sústreďuje na dodávku plynu koncovým zákazníkom, vrátane odberateľov zo segmentu domácností a maloodber.

SPP je tiež jedným z najaktívnejším obchodníkov na plynárenskom uzle v rakúskom Baumgartene, Zároveň spoločnosť obchoduje so zemným plynom aj na iných európskych huboch, a popri tom sa neustále zaoberá posudzovaním obchodných príležitostí na okolitých trhoch. Za perspektívny projekt SPP považuje aj projekt pripravovaného plynovodného prepojenia medzi SR a Maďarskom.

Zdroj: SPP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.