Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP podal cenové návrhy na ÚRSO, chcel dodržať zákon

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) predsa len na konci októbra poslal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nové cenové návrhy na budúcoročné ceny plynu pre domácnosti. Plynári tak urobili aj napriek tomu, že dva cenové návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti o 18 resp. 25 % neschválilo valné zhromaždenie spoločnosti. Ako vo svojom utorňajšom vydaní informuje denník Pravda, SPP tak „nereagoval na varovanie vlády a požiadal regulačný úrad o takmer štvrtinové zdraženie plynu”. Podľa hovorcu SPP Petra Bednára, spoločnosť musela podľa zákona o regulácii do konca októbra regulačnému úradu nové cenové návrhy poslať. „SPP v zmysle zákona o regulácii predložil regulačnému úradu návrhy regulovaných cien na rok 2013. Bližšie sa k tejto téme až do skončenia cenového konania nebudeme vyjadrovať,” uviedol Bednár.

Cenové návrhy, ktoré plynári predložili regulačnému úradu, však nemajú šancu na úspech. Ako vysvetlil pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, úrad sa týmito cenovými návrhmi musí zaoberať. Keďže však neboli schválené valným zhromaždením, regulátor vyzve plynárov, aby cenové návrhy doplnili. „Ak regulovaný subjekt v určenej lehote návrh nedoplní, úrad cenové konanie zastaví a návrh zamietne. Potom začne konať z vlastného podnetu a vydá rozhodnutie tak, aby ceny plynu pre domácnosti mohli byť platné od začiatku budúceho roka,” konštatoval Lupták.

Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu zamietlo cenové návrhy plynu pre domácnosti na budúci rok, ktoré predložilo predstavenstvo plynárov, začiatkom minulého týždňa. Proti cenovým návrhom boli zástupcovia štátu, ktorý vlastní v SPP 51-percentný podiel. Zvyšný podiel v plynárňach vlastnia zahraniční akcionári GDF Suez a E.ON Ruhrgas, ktorí kontrolujú v predstavenstve väčšinu kresiel. Vo valnom zhromaždení má však štát už reálnu hlasovaciu väčšinu. Po rokovaní valného zhromaždenia vyhlásil hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, že po neschválení cenových návrhov na valnom zhromaždení, začne o nových cenách plynu pre domácnosti rozhodovať ÚRSO z vlastného podnetu. Ministerstvo hospodárstva je vykonávateľom majoritného podielu v SPP.

V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %. Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %. Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu pre podpísanie dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %. Regulačný úrad im však nový cenový návrh neschválil.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.