Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp distribucia zvolen.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
27. januára 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP plánuje stámiliónové investície do obnoviteľných zdrojov energií

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje do projektov zameraných na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov investovať približne 500 miliónov eur.

Za kľúčové nástroje v úsilí na dosiahnutie uhlíkovej neutrality SPP považuje zvyšovanie energetickej efektívnosti a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Práve investície do týchto oblastí sú súčasťou cieľov do roku 2030,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca štátneho SPP Ondrej Šebesta. Cieľom SPP je do roku 2030 vybudovať zariadenia na výrobu elektriny z OZE s výkonom 200 megawattov.

SPP pripravuje aj v spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou ESCO Slovensko prvé inštalácie fotovoltických elektrární u komerčných zákazníkov a u zákazníkov z verejného sektora. „Ďalším pripravovaným krokom bude poskytovanie služieb v oblasti využívania slnečnej energie aj domácnostiam,“ avizuje Šebesta.

Elektrina z vetra

Štátni plynári majú záujem investovať aj do výroby elektriny z vetra. Podľa nich ide o najčistejší zdroj s minimálnymi negatívnymi vplyvmi na životné prostredie.

Výhodou OZE na báze vetra je, že na rozdiel od fotovoltických elektrární je možné po ich vybudovaní pozemky pod lopatkami turbíny naďalej hospodársky využívať a benefity, ktoré z týchto pozemkov takto plynú poľnohospodárom, ostávajú zachované,“ podotkol Šebesta.

Vzhľadom na zložité a časovo náročné povoľovacie konania, počíta SPP s uvedením prvej veternej elektrárne do prevádzky najskôr v roku 2025.

Výroba obnoviteľných plynov

SPP plánuje naďalej pôsobiť na trhu výroby obnoviteľných plynov, konkrétne biometánu. Projekty energetického a biologického zhodnotenia odpadov (CEBZ) sú totiž podľa plynárov vzorovými projektami cirkulárnej ekonomiky na Slovensku.

Unikátna technológia premení odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán. Práve biometán môže pomôcť pri dekarbonizácii teplárenstva, priemyslu alebo dopravy,“ dodal Šebesta. Do roku 2030 plánuje SPP vybudovať ďalšie zariadenia CEBZ alebo výroby biometánu pri bioplynových staniciach s ročnou produkciou až 240 gigawatthodín biometánu.

Projekty vlastnej výroby

SPP tiež analyzuje projekty vlastnej výroby elektriny pri využití vodíka. S projektom, prepájajúcim elektroenergetickú a plynárenskú infraštruktúru prostredníctvom vodíka sa SPP uchádza o podporu zo strany Európskej únie.

Veľký potenciál spoločnosť vidí aj v rozvoji nízkoemisnej a bezemisnej dopravy založenej na alternatívnych riešeniach, akými sú CNG, LNG, respektíve ich obnoviteľné alternatívy bioCNG a bioLNG vyrobené z biometánu. „Už v najbližších mesiacoch spoločnosť pre motoristov sprevádzkuje prvé dve LNG čerpacie stanice,“ konštatoval Šebesta.

SPP pokračuje aj v projektoch zameraných na podporu elektromobility. V roku 2022 dala spoločnosť do prevádzky nabíjacie stanice na externých parkovacích miestach pri vlastných budovách v Bratislave, Zvolene a Michalovciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.