Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterna energia spp
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Business Wire
13. októbra 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

SPP plánuje pri Galante postaviť ďalší veterný park s piatimi turbínami

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje v okrese Galanta vybudovať ďalší veterný park s piatimi turbínami a celkovým inštalovaným výkonom do 33 MW. Turbíny majú stáť v katastri obce Gáň a mesta Galanta, konkrétne v mestskej časti Nebojsa. Spoločnosť predpokladá, že veterný park bude počas jedného roka schopný vyrobiť do 114 GWh elektrickej energie. Náklady na jeho vybudovanie odhaduje na 56 miliónov eur.

Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, SPP chce s výstavbou začať v roku 2026 a so samotnou prevádzkou o rok neskôr. V dokumente uvádza, že rýchlosť vetra v tejto lokalite podľa GlobalWind atlas (7,4 m.s-1 vo výške 150 m nad povrchom terénu) je porovnateľná s najlepšími lokalitami na Záhorí.

SPP už skôr predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie aj zámer na vybudovanie ďalšieho veterného parku. V katastri Galanty a obcí Kajal a Váhovce by malo s predpokladanými nákladmi 90 miliónov eur vyrásť osem veterných turbín. Využiť vietor na výrobu elektrickej energie v katastri obce Dolné Saliby v okrese Galanta plánuje aj spoločnosť VE Telek z Galanty.

Slovenská republika si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). SPP uvádza, že ako 100 % štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov. „OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne Slovenskej republiky sa počíta po aktualizácii s nárastom ich kapacity do úrovne 750 MW v roku 2030,“ argumentuje v zámere SPP.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.