Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia elektráren výstavba
Foto: ilustračné, pixabay
10. novembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SPP plánuje postaviť v katastri Skalice veterný park so siedmimi turbínami

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje vybudovať v Skalici vlastný zdroj elektrickej energie získavanej z vetra. V lokalite Skalica – východ ráta s výstavbou siedmich veterných turbín s celkovým výkonom do 46,2 MW.

Investičné náklady odhaduje na 71,6 milióna eur, so začiatkom výstavby veterného parku ráta v roku 2026 a začiatkom prevádzky o rok neskôr. Vyplýva to so zámeru, ktorú spoločnosť predložila na posudzovanie príslušným úradom.

Z dokumentu vyplýva, že rýchlosť vetra podľa GlobalWind atlas radí túto lokalitu v katastri mesta Skalica medzi najlepšie na Slovensku. SPP predpokladá že veterný park Skalica – východ bude počas jedného roka schopný vyrobiť v konfigurácii siedmich turbín približne 206 GWh elektrickej energie. Spoločnosť už skôr predložila na posudzovanie zámery na vybudovanie veterných parkov aj v iných lokalitách Trnavského kraja, konkrétne v okrese Galanta a v okrese Piešťany.

Slovenská republika si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). SPP uvádza, že ako 100 percent štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov.

OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne Slovenskej republiky (INEKP) sa počíta po aktualizácii s nárastom ich kapacity do úrovne 750 MW v roku 2030,“ argumentuje v zámere. Výroba elektrickej energie z veterných turbín patrí všeobecne k najčistejším.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.