Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
spp-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slovenský plynárenský priemysel - exteriér. Foto: TASR/Michal Svítok
18. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP ovláda necelé dve tretiny trhu so zemným plynom

Dušan Randuška (riaditeľ divízie obchodu SPP) Foto: energia.sk

Celkový objem spotreby plynu na Slovensku bol v roku 2013 na úrovni 5 mld. m3. V porovnaní s rokom 2012 došlo k miernemu poklesu približne o 2 %. Vplyv na vývoj celkovej spotreby malo podľa dominantného dodávateľa plynu vplyv teplé počasie, pokračovanie poklesu výroby elektriny zo zemného plynu a zvyšovanie energetickej efektívnosti na strane odberateľov.

Vývoj na trhu so zemným plynom ovplyvnili v minulom roku aj udalosti na Blízkom Východe a v Afrike, ktoré mali negatívny vplyv na vývoj ceny zemného plynu hlavne na spotových trhoch. „Išlo o producentské krajiny, ktoré dodávajú zemný plyn do krajín Európskej únie. Našťastie sa situácia upokojila  a dnes už neevidujeme závažné geopolitické súvislosti, ktoré by negatívne vplývali na cenotvorbu,“ uviedol nedávno v rozhovore pre portál energia.sk Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu SPP.

Spoločnosť je aj napriek konkurencii a situácii na trhu zatiaľ s vývojom spokojná, čo v decembri minulého roku potvrdil pre portál energia.sk aj Randuška. „SPP dnes dodáva plyn do celkovo 1.259.000 odberných miest a potvrdením atraktivity našej ponuky je aj skutočnosť, že od otvorenia trhu sa k nám vrátilo už 30.000 odberateľov plynu. V roku 2013 sme patrili v predaji elektriny k najrýchlejšie rastúcim dodávateľom z pohľadu počtu získaných zákazníkov,“ uviedol Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu SPP.

Dominantný dodávateľ plynu očakáva rast trhových podielov vo všetkých segmentoch

Podľa hovorcu spoločnosti Petra Bednára vládla na slovenskom trhu v oblasti predaja zemného plynu v minulom roku silná konkurencia vo všetkých segmentoch. „Slovenský trh so zemným plynom dnes možno označiť za úplne otvorený. V roku 2013 reálne dodávalo plyn na trhu 23 hráčov, z toho 9 aj v segmente domácnosti,“ dodal Bednár. S liberalizáciou trhu je podľa Randušku úplne prirodzené, že bývalý jediný dodávateľ stráca zo svojho stopercentného podielu na trhu. „Na druhej strane treba povedať, že vezmúc do úvahy neúprosnú konkurenciu vo všetkých segmentoch trhu, dynamika poklesu trhového podielu je pre nás priaznivá,“ dodal.

Dominantnému dodávateľovi zemného plynu sa aj napriek konkurencii podarilo obhájiť v uplynulom roku svoje postavenie v regulovanom segmente domácnosti a v tomto roku očakáva z pohľadu objemu plynu podiel na úrovni 75 %. „Prirodzený odliv zákazníkov v dôsledku pokračujúcej liberalizácie trhu so zemným plynom,“ uvádza Bednár. Spoločnosti sa podľa neho darí straty kompenzovať získavaním nových zákazníkov v odbere elektriny alebo oboch energií. V segmente firemných zákazníkov sa spoločnosti podarilo udržať podiel na úrovni približne 60 %.

Ako uviedol pre portál energia.sk hovorca SPP Peter Bednár, spoločnosť hodnotí úspešne aj vstup na trhu s elektrinou. Podnik doteraz uzavrel uzatvoril spolu takmer 50.000 zmlúv. Spoločnosť pôsobí na trhu s elektrinou viac ako rok.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť, ktorá priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Dcérska spoločnosť SPP CZ  je v súčasnosti dôležitým alternatívnym hráčom na českom energetickom trhu, kde sa sústreďuje na dodávku plynu koncovým zákazníkom, vrátane odberateľov zo segmentu domácností a maloodber. SPP je tiež jedným z najaktívnejším obchodníkov na plynárenskom uzle v rakúskom Baumgartene, obchoduje so zemným plynom aj na iných európskych huboch, zaoberá sa posudzovaním obchodných príležitostí na okolitých trhoch a je dodávateľom poslednej inštancie. Za perspektívny projekt SPP považuje aj projekt pripravovaného plynovodného prepojenia medzi SR a Maďarskom. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH 49 %).

(c) foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.