SPP: Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty
Návrh vychádza z aktuálneho stavu a predpokladaného vývoja kľúčových faktorov vplývajúcich na nákupnú cenu plynu, ceny ropy a výmenného kurzu eura a amerického dolára. „Valné zhromaždenie návrh manažmentu neschválilo,“ informoval Šebesta.
Navrhované zvýšenie od 1. januára 2011 predstavuje v priemere 13,4 %. Dôvodom tejto zmeny je nárast nákupnej ceny plynu, ktorá sa odvíja od ceny ropy a od výmenného kurzu eura a amerického dolára.
SPP zdôrazňuje, že v dôsledku rozhodnutia valného zhromaždenia hrozia spoločnosti ďalšie straty. „Žiadna spoločnosť si nemôže dovoliť dlhodobo predávať tovar pod náklady,“ zdôraznil predseda predstavenstva SPP Achim Saul.
Povinnosťou manažmentu SPP je upozorniť na hroziace škody a pokúsiť sa v roku 2011 zabrániť opakovaniu situácie z roku 2010. Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne na základe posledného vývoja cien ropy a kurzu eura a amerického dolára výšku približne 80 miliónov eur.
O tom, že domácnosti si za plyn od januára 2011 nepriplatia informovali dnes Hospodárske noviny. Štát totiž ako väčšinový akcionár SPP, a.s., stopol snahu jeho manažmentu zvýšiť od nového roku ceny plynu o 13,4 %. Na valnom zhromaždení tak využil tzv. Jahnátkov bič na plynárov, ktorý umožňuje vetovať cenové návrhy ešte pred tým, než sa dostanú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
„Za zlé hospodárenie plynárov nemôže platiť spotrebiteľ,“ zdôraznil hovorca Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR Róbert Merva. Šéf MHV SR Juraj Miškov (SaS) pritom už dlhšie avizuje, že zákon o cenových návrhoch zruší a rozhodovanie tak úplne ponechá na nezávislý regulačný úrad.
SPP, a.s., je nadnárodná energetická spoločnosť, ktorá nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).
Copyright © TASR 2010