Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP možné zvyšovanie cien plynu zatiaľ nekomentuje

SPP zatiaľ nepodal návrh na zmenu ceny plynu pre domácnosti. Cena plynu by sa ale mohla zvýšiť kvôli zvyšovaniu svetových cien ropných produktov, ktorých vývoj negatívne ovplyvňuje situácia v arabských krajinách a v Japonsku. „Situáciu monitorujeme, priebežne vyhodnocujeme. A to je zatiaľ všetko, čo k tomu chcem povedať,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu s plynom SPP.

Randuška: Dodávateľa plynu zmenilo zatiaľ 0,3 % domácností

V segmente domácností zmenilo dodávateľa zemného plynu podľa údajov SPP od 1. januára do 31. marca 2011 približne 3.500 odberateľov, informoval dnes Dušan Randuška. „Konkurencia nám k 31. marcu zobrala respektíve skontrahovala na svoju stranu približne 3.500 zákazníkov, čo je v kontexte celého trhu domácností s plynom na Slovensku 0,3 %,“ doplnil.

Ako ďalej uviedol Randuška, SPP bude pohyb zákazníkov v sektore domácností dôsledne monitorovať. „Vzhľadom na toto číslo, ktoré je relatívne malé, považujeme vstup konkurencie na trh za určitý test trhu domácností. Situáciu budeme pozorne sledovať ďalej, pretože očakávame, že postupom času sa počet zákazníkov bude zvyšovať,“ dodal. Pripomenul zároveň, že v sektore domácností je SPP dodávateľom pre takmer 1,4 milióna zákazníkov.

ÚRSO: Žiadosť o zmenu ceny plynu od SPP sme neobrdžali

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) potvrdil, že plynári zatiaľ o zmenu ceny plynu pre domácnosti nepožiadali.  „Každý regulovaný subjekt má právo podať návrh na zmenu ceny, ak sa výrazným spôsobom zmenia ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny. V prípade, že tak urobí SPP, úrad sa jeho návrhom bude musieť zaoberať. Zatiaľ tak neurobil,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Ako uviedol Lupták, regulačný úrad môže zmeniť cenu plynu aj z vlastného podnetu ak usúdi, že situácia na svetových trhoch si to vyžaduje.

Domácnostiam sa poslednýkrát menili ceny plynu začiatkom tohto roka, keď im v priemere vzrástli o 4,47 %. Regulačný úrad taktiež koncom minulého roka rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 %.

Energia, SITA, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.