Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP: Kultúrna pamiatka roka 2010

Do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2010 sa mohli prihlásiť všetci vlastníci národných kultúrnych pamiatok na Slovensku, ktorých obnova sa ukončila v roku 2010. Mnohé z nich boli zrekonštruované aj vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP.

Odborná porota nominovala osemnásť projektov. Titul Kultúrna pamiatka roka 2010 získali štyri projekty v kategórii obnovy a reštaurovania národnej kultúrnej pamiatky: reštaurovanie stredovekého súsošia Golgoty a svätyne v rímskokatolíckej Bazilike sv. Egídia v Bardejove, reštaurovanie Hlavného oltára nanebovzatia Panny Márie a Bočného oltára Panny Márie Škapuliarskej v rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša biskupa v Domaniži, komplexná stavebná obnova a reštaurovanie meštianskeho domu na Kammerhofskej ul. č. 16 v Banskej Štiavnici a komplexná obnova veľkého Apponyiovského kaštieľa a knižnice ako aj kaštieľskeho parku v Oponiciach.

V oblasti kultúrneho dedičstva je Kultúrna pamiatka roka jediná cena, ktorá je spojená aj s finančným ocenením venovaným vlastníkom pamiatok. Okrem titulu Kultúrna pamiatka roka 2010 prevzal každý ocenený od člena predstavenstva SPP Vladimíra Klimeša aj šek vo výške 8 300 eur.

„Vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP získalo doteraz finančný príspevok už takmer 200 národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Mnohé z nich sa nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva. Nový reprezentatívny vzhľad a často aj nové možnosti využitia tak nadobudli mnohé hrady, kaštiele, kúrie, kostoly, kláštory ale aj hnuteľné cenné pamiatky ako sú obrazy, oltáre a iné,“ zdôraznil Vladimír Klimeš, člen predstavenstva SPP.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.