Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
2. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

SPP dnes zaznamenal obmedzenie dodávok plynu z Ruska o 30 %

„Spoločnosť je napriek tomu schopná zabezpečiť pre svojich odberateľov, pre domácnosti, malých podnikateľov aj veľkých priemyselných zákazníkov dodávky zemného plynu bez obmedzení. Obmedzenie dodávok v súčasnosti nepredstavuje ohrozenie bezpečnosti dodávok plynu pre zákazníkov SPP,“ informoval hovorca SPP Peter Bednár.

Bezpečnostné opatrenia SPP

Mrazivé dni, ktoré zaznamenávajú krajiny v celej Európe, vrátane Ruska, sa podpisujú pod výrazný nárast spotreby zemného plynu. SPP je schopný v prípade čiastočného obmedzenia dodávok zemného plynu z Ruska zabezpečiť dodávky plynu vďaka trom kľúčovým opatreniam, ktoré spoločnosť prijala, a to vďaka diverzifikovanému portfóliu zdrojov, možnosti okamžitého spustenia reverzného chodu plynovodu prostredníctvom dcérskej spoločnosti eustream a dostatku kapacity v podzemných zásobníkoch plynu.

Na rozdiel od konkurenčných firiem, ktoré využívajú najmä medzinárodné spotové trhy, SPP vykrýva pokles dodávok plynu zo zásobníkov na území SR. To spoločnosti SPP garantuje stabilné a bezpečné dodávky zemného plynu pre viac ako 1,3 milióna domácností a tiež malých a stredných firiem, ako aj veľkých priemyselných odberateľov.

Priemerná teplota na Slovensku bola v stredu (1. 2.) mínus 10,1 stupňa Celzia. Denná spotreba plynu bola približne o 5 miliónov kubických metrov (m3) vyššia ako v priemerný februárový deň. Pre zákazníkov zo segmentu domácností musela spoločnosť vyťažiť zo zásobníkov približne 6,2 milióna m3 plynu, čo predstavuje viac ako 50 % z bežnej spotreby tohto segmentu. „Podobný vývoj predpokladáme aj v nasledujúcich dňoch. Toto len potvrdzuje fakt, že skladovanie plynu v zásobníkoch je pre zabezpečenie veľkého objemu dodávok plynu pre domácnosti v zimnom období kľúčové,“ spresnil Bednár.

Reakcia Gazpromu

Ruský plynárenský gigant dnes reagoval na správy o znížení dodávok zemného plynu do európskych krajín.  „Naša spoločnosť uprostred mrazivej zimy v Rusku a Európe zvýšila maximálne dodávky plynu nielen v európskych krajinách, ale tiež do krajín Spoločenstva nezávislých štátov – konkrétne do Bieloruska a na Ukrajinu. V rovnakom čase sme zvýšili dodávky komodity aj z našich podzemných zásobníkov. Odber nášho plynu z európskych skladovacích zariadení sa len v priebehu tohto týždňa zvýšil až štvornásobne,“ uviedol zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.