Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP už druhý rok za sebou zvýšil svoj podiel na trhu s plynom
Foto: archívne, SITA
7. januára 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP-distribúcia c roku 2020 preinvestovala 67 mil. eur, v tomto roku plánuje investície navýšiť

V tomto roku by mal prevádzkovateľ slovenskej distribučnej plynovodnej siete vynaložiť na jej bezpečnosť a spoľahlivosť viac ako 75 miliónov eur.

Plánovaná štruktúra investičných výdavkov ostáva nezmenená a podobne ako v roku 2020 tvoria najvýznamnejšiu položkou investičných výdavkov investície do rekonštrukcie plynárenských zariadení, predovšetkým miestnych sietí,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Najvýznamnejšiu časť investičných nákladov tvoria rekonštrukcie plynárenských zariadení, ako sú miestne siete, vysokotlakové plynovody či regulačné stanice.

Hospodárske výsledky

Firma nateraz nechcela konkretizovať dosiahnuté hospodárske výsledky za minulý rok. Podľa Vangu však podnik pokračoval v optimalizácii interných procesov.

Napriek tomu, že úroveň prevádzkových nákladov je do veľkej miery stabilizovaná, spoločnosť aj naďalej optimalizovala svoje prevádzkové činnosti, hlavne zvyšovaním produktivity práce v oblasti údržby a obstarávania,“ dodal Vanga.

Zníženie tržieb

Plynári očakávajú v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom porovnateľný objem distribuovaného plynu koncovým zákazníkom a zotrvanie na úrovni priemeru posledných rokov.

Napriek tomu však spoločnosť môže očakávať zníženie tržieb po tom, ako v decembri 2020 vstúpilo do platnosti nové cenové rozhodnutie platné do konca piateho regulačného obdobia, v ktorom sa zmenili sadzby v tarifných skupinách deväť až dvadsaťšesť,“ doplnil Vanga.

Zmena v sadzbách

Zmena v sadzbách v niektorých tarifných skupinách sa v istej negatívnej miere podľa neho odrazí na hospodárskom výsledku pred zdanením a čistom zisku.

V oblasti prevádzkových nákladov, predovšetkým spotreby materiálu, energií a nakupovaných služieb sa spoločnosť bude naďalej zameriavať na optimalizačné opatrenia. Prijaté opatrenia budú viesť k čiastočnej kompenzácii poklesu tržieb,“ spresnil Vanga.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj chod spoločnosti SPP – distribúcia. „Tak, ako jednotliví firemní zákazníci reagovali zníženou produkciou, odzrkadlilo sa to na znížených odberoch a prepadmi v spotrebe zemného plynu u týchto zákazníkov. Vnímame však veľmi senzitívne súčasnú situáciu a rozhodli sme sa pristúpiť na požiadavku ÚRSO na zníženie taríf pre niektorých zákazníkov,“ uzavrel Vanga.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.