Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SPP: Ceny plynu na spotových trhoch kvôli Japonsku rastú

„V posledných dňoch sú trhy ovplyvnené dopytom po LNG najmä zo strany Japonska a spotové ceny aj na európskom trhu reagovali pomerne výrazným rastom. Tak ako bridlicový plyn znížil v USA dopyt po LNG a priniesol spolu so znížením cien voľné kapacity do Európy, dnes je situácia opačná. Voľné kapacity smerujú do Japonska a ponuka na európskych huboch preto logicky musí klesnúť a spolu s ňou prichádza rast cien,“ vyhlásil pre portál energia.sk Ondrej Šebesta, hovorca spoločnosti SPP, v reakcii na otázku, ako sa môže situácia v Japonsku dotknúť svetových trhov so zemným plynom.

Po zemetrasení a ničivej vlne tsunami 11. marca 2011 čelí Japonsko poklesu výroby elektrickej energie v niekoľkých jadrových elektrárňach. Súčasne skolabovali v zasiahnutých územiach vodné elektrárne, čo vytvára dopyt po nákupe skvapalneného zemného plynu LNG. Britský denník Financial Times v stredu informoval, že krajina si pre vykrytie výpadkov vo vlastnom energetickom mixe objednala veľké množstvá LNG, čo vytvára tlak na rast jeho ceny.

Šebesta: Spoľahnúť sa iba na spot by bolo rizikové

„Európsky trh je natoľko prepojený, že ceny vo všetkých významných plynárenských uzloch reagujú rovnako. Ukazuje sa, že byť závislý iba od spotoveho plynu môže byť pomerne rizikové,“ doplnil Šebesta.

V nadväznosti na obchodnú politiku SPP, ktorá sa zakladá na dlhodobých kontraktoch, uviedol: „Ako dodávateľ plynu, ktorý zásobuje viac ako 1,4 milióna domácností, si nemôžeme dovoliť spoliehať sa len na spotové trhy. Je to v záujme našich zákazníkov, čo sa týka ceny aj čo sa týka bezpečnosti dodávok. Preto má SPP dlhodobé kontrakty, ktoré využívajú aj ostatní veľkí dodávatelia plynu v Európe.“

Arabské revolúcie: SPP nechce o dôsledkoch na ceny špekulovať

Vývoj ceny zemného plynu na Slovensku v tomto roku zostáva otvorený. SPP nechce v súčasnosti o tejto téme špekulovať. „V súčasnosti veľmi pozorne sledujeme vývoj situácie na trhu so zemným plynom. Jeho cena závisí od dvoch kľúčových faktorov, cien ropy na svetových trhoch a vzájomného kurzu dolára a eura. Situácia preto bude závisieť od ich vývoja. V tejto chvíli by sme však neradi špekulovali,“ vyhlásil Ondrej Šebesta pre agentúru SITA.

Teplári: Cena tepla môže íšt v lete hore o 12 %

V tomto roku pre vývoj cien ropy na svetových trhoch avizovali zdražovanie výrobcovia tepla. Tí predpokladajú v letných mesiacoch pre veľkých a stredných odberateľov v priemysle, ako aj pre štátne inštitúcie zvyšovanie cien tepla o približne 12 %. Ako uviedol predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný, zdražovanie tepla spôsobí nárast cien zemného plynu pre spomínané kategórie odberateľov od 12 do 20 %. Ten tvorí zhruba 70 % z celkovej ceny tepla a jeho cena vzrastie pre situáciu v arabských krajinách.

Teplárenské spoločnosti zatiaľ nevedia, či budú musieť zvyšovať ceny tepla v tomto roku aj pre domácnosti. Musia si totiž počkať, či plynári požiadajú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o zmenu regulovanej ceny zemného plynu určeného na výrobu tepla a či prípadnú zmenu ceny úrad schváli. „Môžeme však určite očakávať, že SPP požiada o zvýšenie cien plynu,“ predpokladá Obšivaný.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.