Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SPP: Cenu plynu pre domácnosti treba upraviť, aby odrážala reálnu nákupnú cenu

„V tomto zmysle budeme s regulátorom ďalej komunikovať. Nie je dlhodobo udržateľné, aby sme v segmente domácností dlhodobo generovali stratu, a preto sa na tento segment z hľadiska zisku respektíve straty musíme pozerať oddelene od ostatných segmentov a obchodných činností,“ uviedol pre TASR hovorca SPP Ondrej Šebesta v reakcii na dnešné vyjadrenia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka ohľadom návrhov SPP na zmenu cien plynu pre domácnosti na rok 2010.

„V roku 2010 ÚRSO nepredpokladá, že by z vlastnej vôle začal cenové konanie o zmene ceny zemného plynu pre domácnosti, a to preto, že na to ešte nie je dôvod. Vývoj výmenného kurzu medzi eurom a dolárom sa pomerne dobre stabilizoval. V tomto roku určite nepredpokladáme zmenu,“ uviedol dnes na brífingu Holjenčík.

Šebesta konštatoval, že v posledných mesiacoch dolár posilnil voči euru silnejšie, ako regulátor predpokladal pri stanovovaní priemerných cien plynu pre rok 2010, a preto sa zvýšila nákupná cena plynu. „Pre rok 2010 boli ceny nastavené pri kurze 1,49, my sme však za 1. polrok zaznamenali výrazné oslabenie eura vzhľadom na situáciu v eurozóne, videli sme až 20-% oslabenie eura. Z hľadiska celoročného priemeru si myslíme, že ten pokles bude niekde okolo 10 %,“ podotkol hovorca SPP.

Upozornil zároveň, že povinnosťou manažmentu SPP je odvrátiť hroziacu stratu v segmente domácností. Nie je podľa neho udržateľné, aby spoločnosť v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobo stratu. „Ak sa podmienky nezmenia, tak na konci roka dosiahneme v predaji plynu domácnostiam stratu rádovo v desiatkach miliónov eur. Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli podať cenový návrh aj bez schválenia valným zhromaždením,“ zdôvodnil.

Šebesta pripomenul, že SPP ako jediný dodávateľ pre domácnosti má povinnosť dodávať plyn v akejkoľvek situácii. „Máme povinnosť voči Slovensku a nemôžeme si dovoliť riskovať,“ upozornil. Hlavným dôvodom dlhodobého kontraktu s Gazpromom Export je podľa neho bezpečnosť. „Z dlhodobého hľadiska nám 20-ročný kontrakt dáva garanciu bezpečnosti dodávok. Toto je jednoznačná priorita. Nemôžeme si dovoliť riskovať, že na krátkodobých (spotových) trhoch nebude v budúcnosti dostatok plynu a my nebudeme môcť zabezpečiť dodávky, napríklad v zimných mesiacoch,“ dodal.

Predseda ÚRSO dnes uviedol, že SPP má uzatvorenú dlhodobú zmluvu o dodávkach zemného plynu so spoločnosťou Gazprom Export. „Cena za nakupovaný plyn je podľa tejto zmluvy však vyššia ako cena plynu, ktorý je možné kupovať v rámci spotových trhov. Keby SPP kupoval v súčasnosti zemný plyn na spotovom trhu, tak jeho cena by bola nižšia o zhruba 50 %,“ informoval šéf ÚRSO.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.